Поврзи се со нас

Спорт

Дуел на првиот и вториот на табелата: КК Гостивар го пречекува Пелистер

Објавено

на

Викендов се игра редовното 17.коло од кошаркарското првенство во сезоната 2020/2021. Од 17 часот во Спортската сала Младост во Гостивар ќе се сретнат двете најдобропласирани екипи на табелата од досегашниот дел на првенството. Првопласираниот КК Пелистер му гостува на второпласираниот КК Гостивар.

Ова е една од најдобрите изданија на екипата од Битола последниве неколку години. Силнот ростер од искусни и квалитетни играчи, добрите резултати, дозволува битолскиот клуб да се надева на историски пласман сезонава. Битолчани играат атомска кошарка со просек од над 100 коша по натпревар, од 15 одиграни кола избраниците на Марјан Илиевски имаат 13 победи. Но, дека не се непобедливи и дека може да загубат со над 100 поени во нивниот кош, покажа единствно КК Гостивар, совладувајќи ги во Битола 111-115 нанесувајќи им го единствениот пораз на домашен терен сезонава.

КК Гостивар овој пат ќе се сретне со Пелистер без тренерот Марјан Србиноски на клупата, како и членот на стручниот штаб Божиноски кои се во домашна изолација. По извршените тестирања сите останати играчи на клубот се здрави, денешниот натпревар ќе го водат помошниците Димитриески и Јаковчески. Гостиварци имаат скор од 9 победи и 4 порази. Со победа на денешниот натпревар „бело-сините“ скоро да обезбедуваат пласман во Суперлигата. Во последните шест меѓусебни дуели на овие две екипи КК Гостивар има 5 победи, Пелистер само една.

Натпреварот започнува од 17 часот, пред почетокот ќе објавиме линк преку кој ќе може да го следите натпреварот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 7 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена