Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ Гостивар: Дива депонија и во Здуње, по победата ќе ги исчистиме сите и ќе го решиме Русино

Објавено

на

Кандидатот за советник од листата на ДУИ за Гостивар, Газменд Рамадани, придружуван од други кандидати за советници, денес одржа прес конференција на локација во атарот на селото Здуње.

„Веќе обелоденивме дека има дива депонија кај Чегране, денес обелоденуваме уште една дива депонија, овојпат во селото Здуње. Сведоци сме дека се создадени диви депонии речиси во секоја населба на територијата на Гостивар, додека во депонијата Русино отпад фрлаат сите општини од Полог. Не сме против соседните општини, но Русино не исполнува никакви стандарди и ние не можеме да дозволиме нашите населби да се претворат во диви депонии. Таравари не успеа да најде решение за Русино и стимулира создавање на диви депонии слични на Русино. Бидејќи е само уште една недела на чело на општината нема да апелираме да преземе мерки за чистење на дивите депонии, затоа што нема време. Меѓутоа ДУИ на чело со новиот градоначалник Невзат Бејта, по победата на 17 октомври имајќи ја предвид алармантната состојба на терен, највисок приоритет ќе даде на итно започнување на чистење на дивите депонии како и трајно решение на депонијата Русино.“, истакна Рамадани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Спортпред 40 минути

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 2 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 3 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 16 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 18 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 24 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI Gostivar: Deponi e egër edhe në Zdunjë, pas fitores do t’i pastrojmë të gjitha dhe do t’a zgjidhim Rusinon

Објавено

на

Kandidati për këshilltarë nga Lista e BDI-së për Gostivarin, Gazmend Ramadani, i shoqëruar nga kandidatë të tjerë për këshilltarë, sot mbajti pres konferencë në lokacionin e zonës së fshatit Zdunjë.

“Tashmë zbardhëm rastin se ka deponi të egër në Çegran, sot zbardhim edhe një deponi të egër, këtë herë në fshatin Zdunjë. Jemi dëshmitarë se janë krijuar deponi të egra gati se në çdo lagje në territorin e Gostivarit, përderisa në deponinë Rusino hedhin mbeturina të gjitha komunat e Pollogut. Nuk jemi kundër komunave fqinje, por Rusino nuk përmbush kurrfarë standarde dhe ne nuk mundemi të lejojmë lagjet tona  të shndërrohen në deponi të egra. Taravari nuk arriti të gjejë zgjidhje për Rusinon dhe stimulon krijimin e deponive të egra të ngjashme si Rusino. Pasi është vetëm edhe një javë në krye të komunës nuk do të apelojmë të ndërmarrë masa për pastrim të deponive të egra, sepse nuk ka kohë. Megjithatë BDI në krye me kryetarin e ri Nevzat Bejta, pas fitores më 17 Tetor duke marrë parasysh gjendjen alarmante në terren, prioritet më të lartë do t’ju jap në fillimin urgjent të deponive të egra si dhe zgjidhje afatgjate të deponisë Rusino.”, theksoi Ramadani.

Популарно изминативе 100 дена