Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ Гостивар: Дива депонија и во Здуње, по победата ќе ги исчистиме сите и ќе го решиме Русино

Објавено

на

Кандидатот за советник од листата на ДУИ за Гостивар, Газменд Рамадани, придружуван од други кандидати за советници, денес одржа прес конференција на локација во атарот на селото Здуње.

„Веќе обелоденивме дека има дива депонија кај Чегране, денес обелоденуваме уште една дива депонија, овојпат во селото Здуње. Сведоци сме дека се создадени диви депонии речиси во секоја населба на територијата на Гостивар, додека во депонијата Русино отпад фрлаат сите општини од Полог. Не сме против соседните општини, но Русино не исполнува никакви стандарди и ние не можеме да дозволиме нашите населби да се претворат во диви депонии. Таравари не успеа да најде решение за Русино и стимулира создавање на диви депонии слични на Русино. Бидејќи е само уште една недела на чело на општината нема да апелираме да преземе мерки за чистење на дивите депонии, затоа што нема време. Меѓутоа ДУИ на чело со новиот градоначалник Невзат Бејта, по победата на 17 октомври имајќи ја предвид алармантната состојба на терен, највисок приоритет ќе даде на итно започнување на чистење на дивите депонии како и трајно решение на депонијата Русино.“, истакна Рамадани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

BDI Gostivar: Deponi e egër edhe në Zdunjë, pas fitores do t’i pastrojmë të gjitha dhe do t’a zgjidhim Rusinon

Објавено

на

Kandidati për këshilltarë nga Lista e BDI-së për Gostivarin, Gazmend Ramadani, i shoqëruar nga kandidatë të tjerë për këshilltarë, sot mbajti pres konferencë në lokacionin e zonës së fshatit Zdunjë.

“Tashmë zbardhëm rastin se ka deponi të egër në Çegran, sot zbardhim edhe një deponi të egër, këtë herë në fshatin Zdunjë. Jemi dëshmitarë se janë krijuar deponi të egra gati se në çdo lagje në territorin e Gostivarit, përderisa në deponinë Rusino hedhin mbeturina të gjitha komunat e Pollogut. Nuk jemi kundër komunave fqinje, por Rusino nuk përmbush kurrfarë standarde dhe ne nuk mundemi të lejojmë lagjet tona  të shndërrohen në deponi të egra. Taravari nuk arriti të gjejë zgjidhje për Rusinon dhe stimulon krijimin e deponive të egra të ngjashme si Rusino. Pasi është vetëm edhe një javë në krye të komunës nuk do të apelojmë të ndërmarrë masa për pastrim të deponive të egra, sepse nuk ka kohë. Megjithatë BDI në krye me kryetarin e ri Nevzat Bejta, pas fitores më 17 Tetor duke marrë parasysh gjendjen alarmante në terren, prioritet më të lartë do t’ju jap në fillimin urgjent të deponive të egra si dhe zgjidhje afatgjate të deponisë Rusino.”, theksoi Ramadani.

Популарно изминативе 100 дена