Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ Гостивар: Гасификација и дигитализација на училиштата, градинка во Седма зона…

Објавено

на

„Приоритет на програмата за „Гостивар кој го сакам“ е  посветеноста за обезбедување на инклузивно, интегрирано образование, ориентирано кон ученикот со модерни програми, а  за да се постигнат овие цели, потребна е и интервенција во училишната инфраструктура“, нагласи Теута Минахи, кандидат за член на Советот на Гостивар од ДУИ, која ги претстави главните проекти на партијата во областа на образованието:

-Гасификација на училиштата во градот.

-Централно греење за секоја училишна зграда

-Енергетска ефикасност во четирите средни училишта во градот

-Агендата на дигитализација на училиштета.

-Изградба на градинка во Седмата зона на градот и дневни центри за ран детски развој во речиси секоја населба во Општина Гостивар.

„Новитет во програмата за Гостивар кој го сакаме ќе биде летната школа посветена на децата на иселениците, која ќе биде функционална во период на празниците, а за оваа цел ќе се отворат училишта во градот и во селата. Програмата „Гостивар кој го  сакаме“ предвидува закрепнување на училишните згради во секое населено место. Не остана ниту едно училиште за кое  што не сме предвиделе конкретни инвестиции во согласност со барањата на наставниците, учениците и родителите“, вели Минахи.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI Gostivar: Gasifikim dhe digjitalizim të shkollave, çerdhe në Zonën e shtatë…

Објавено

на

“Prioritet i Programit për “Gostivarin që dua” është përkushtimi për sigurim të arsimit inkluziv, të integruar, i orientuar kah nxënësi me programe moderne, kurse për t’u arritur këto qëllime, është i nevojshëm edhe intervenim në infrastrukturën shkollore”, theksoi Teuta Minahi, kandidat për anëtarë të Këshillit në Gostivar nga BDI-ja, që i prezantoi projektet kryesore të partisë në fushën e arsimit:

-Gasifikim të shkollave në qytet.

-Nxehje qendrore për çdo ndërtesë shkolle

-Efikasiteti energjetik në katër shkollat e mesme në qytetin

-Agjenda për digjitalizim të shkollave

-Ndërtim të çerdhes në Zonën e shtatë të qytetit dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm fëmijëror në gati çdo lagje të Komunës së Gostivarit

“Risi në programin për Gostivarin që duam do të jetë shkolla verore e kushtuar për fëmijët e mërgimtarëve, e cila do të jetë funksionale në periudhën e festave, kurse për këtë qëllim do të hapen shkolla në qytet dhe nëpër fshatrat. Programi “Gostivari që duam” parashikon rinovim të ndërtesave shkollore në çdo vendbanim. Nuk mbeti asnjë shkollë për të cilën nuk kemi planifikuar investime konkrete në përputhje me kërkesat e arsimtarëve, nxënësve dhe prindërve”, thotë Minahi.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена