Поврзи се со нас

Zgjedhjet Lokale 2021

BDI Gostivar: Gasifikim dhe digjitalizim të shkollave, çerdhe në Zonën e shtatë…

Објавено

на

“Prioritet i Programit për “Gostivarin që dua” është përkushtimi për sigurim të arsimit inkluziv, të integruar, i orientuar kah nxënësi me programe moderne, kurse për t’u arritur këto qëllime, është i nevojshëm edhe intervenim në infrastrukturën shkollore”, theksoi Teuta Minahi, kandidat për anëtarë të Këshillit në Gostivar nga BDI-ja, që i prezantoi projektet kryesore të partisë në fushën e arsimit:

-Gasifikim të shkollave në qytet.

-Nxehje qendrore për çdo ndërtesë shkolle

-Efikasiteti energjetik në katër shkollat e mesme në qytetin

-Agjenda për digjitalizim të shkollave

-Ndërtim të çerdhes në Zonën e shtatë të qytetit dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm fëmijëror në gati çdo lagje të Komunës së Gostivarit

“Risi në programin për Gostivarin që duam do të jetë shkolla verore e kushtuar për fëmijët e mërgimtarëve, e cila do të jetë funksionale në periudhën e festave, kurse për këtë qëllim do të hapen shkolla në qytet dhe nëpër fshatrat. Programi “Gostivari që duam” parashikon rinovim të ndërtesave shkollore në çdo vendbanim. Nuk mbeti asnjë shkollë për të cilën nuk kemi planifikuar investime konkrete në përputhje me kërkesat e arsimtarëve, nxënësve dhe prindërve”, thotë Minahi.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 8 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 14 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 3 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Локални избори 2022

ДУИ Гостивар: Гасификација и дигитализација на училиштата, градинка во Седма зона…

Објавено

на

„Приоритет на програмата за „Гостивар кој го сакам“ е  посветеноста за обезбедување на инклузивно, интегрирано образование, ориентирано кон ученикот со модерни програми, а  за да се постигнат овие цели, потребна е и интервенција во училишната инфраструктура“, нагласи Теута Минахи, кандидат за член на Советот на Гостивар од ДУИ, која ги претстави главните проекти на партијата во областа на образованието:

-Гасификација на училиштата во градот.

-Централно греење за секоја училишна зграда

-Енергетска ефикасност во четирите средни училишта во градот

-Агендата на дигитализација на училиштета.

-Изградба на градинка во Седмата зона на градот и дневни центри за ран детски развој во речиси секоја населба во Општина Гостивар.

„Новитет во програмата за Гостивар кој го сакаме ќе биде летната школа посветена на децата на иселениците, која ќе биде функционална во период на празниците, а за оваа цел ќе се отворат училишта во градот и во селата. Програмата „Гостивар кој го  сакаме“ предвидува закрепнување на училишните згради во секое населено место. Не остана ниту едно училиште за кое  што не сме предвиделе конкретни инвестиции во согласност со барањата на наставниците, учениците и родителите“, вели Минахи.

Популарно изминативе 100 дена