Поврзи се со нас

Гостивар

ДУИ Гостивар: Од неспособноста на Таравари наставниците во основно немаат плати за ноември

Објавено

на

Огранокот на ДУИ во Гостивар на прес конференција денес посочи дека локалната власт не ги завршила обврските, за наставниците од основните училишта да ги добијат платите за ноември навреме и дека поради неспособноста на општинското раководство се оставени без средствата за егзистенција.

„Додека во секоја друга општина во Северна Македонија, наставниците од основните училишта земаа ноемвриски плати, наставниците во општина Гостивар ја плаќаат цената на лошото менаџирање на градоначалникот и неговиот кабинет. И до ден денес уште ги немат добиено ноемвриските плати. Прашуваме кога овие наставници ке ја примат нивната плата. Тоа е феномен кој првпат се случува, блок дотациите од централно ниво да се дезориентираат и наставниците да останат без плати. Блок дотациите претставуваат средства обезбедени од Министерството за образование и наука, во овој случај за платите на наставниците. Арбен Таравари од својата неспособност не успева ниту да ја игра улогата на посредник, па платите што ги дава Министерството за образование да се префрлат на сметки на училиштата. Таравари исто така, не успева да ја спроведе оваа процедурална работа. Го прашуваме Таравари кој е виновен во овој случај или само еднаш да биде искрен и да ја признае грешката што носи голема штета на семејниот буџет на наставниците во време на пандемија и во пресрет на крајот на годината. Обидот големата грешка што произлезе од неговиот кабинет да биде одговорност на Советот на општината и да се скрие зад претставниците на народот, за жал докажува дека Таравари не е човек кој може да сноси одговорност, а уште помалку да признае неуспех во управувањето со општината Гостивар. Градоначалникот сета своја енергија ја посветува на спроведување на политиките на Левица, наместо да се фокусира на своите одговорности како градоначалник, во овој случај да покаже грижа кон наставниците..“, истакна Башким Хасани, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI Gostivar: Nga paaftësia e Taravari arsimtarët e shkollave fillore nuk kanë paga për Nëntorin

Објавено

на

Dega e BDI-së në Gostivar sot në një konferencë për media theksoi se pushteti lokal nuk i ka kryer obligimet që arsimtarët e shkollave fillore t’i marrin me kohë pagat e muajit nëntor dhe se për shkak të paaftësisë së kryesisë komunale kanë mbetur pa mjete për ekzistencë.

“Përderisa në çdo komunë tjetër të Maqedonisë së Veriut, arsimtarët e shkollave fillore kanë marrë paga për muajin Nëntor, mësimdhënësit në komunën e Gostivarit paguajnë çmimin për menaxhimin e dobët të kryetarit dhe zyrës së tij. Deri më sot nuk i kanë marrë pagat e muajit Nëntor. Ne pyesim se kur do ta marrin rrogën këta mësues. Është një fenomen që po ndodh për herë të parë, bllok-grantet nga niveli qendror të çorientohen dhe mësuesit të mbeten pa rroga. Bllok grantet janë fonde të dhëna nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, në këtë rast për pagat e mësuesve. Arben Taravari nga pamundësia e tij nuk arrin të luajë as rolin e ndërmjetësit, ndaj pagat që jep Ministria e Arsimit kalojnë në llogaritë e shkollave. Edhe Taravari nuk arrin ta kryejë këtë punë procedurale. I kërkojmë Taravarit që është fajtori në këtë rast ose vetëm një herë të jetë i sinqertë dhe të pranojë gabimin që sjell dëme të mëdha në buxhetin familjar të mësuesve në kohë pandemie dhe në pritje të fundvitit. Përpjekja e gabimit të madh që erdhi nga kabineti i tij për të qenë përgjegjësi e Këshillit Bashkiak dhe për t’u fshehur pas përfaqësuesve të popullit, fatkeqësisht dëshmon se Taravari nuk është një person që mund të mbajë përgjegjësi, aq më pak të pranojë dështimin në menaxhimin e komuna e Gostivarit. Kryetari gjithë energjinë e tij ia kushton zbatimit të politikave të së majtës, në vend që të fokusohet në përgjegjësitë e tij si kryetar komune, në këtë rast të tregojë kujdes për mësimdhënësit…”, tha Bashkim Hasani, kryetar i degës së BDI-së në Gostivar.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска

Популарно изминативе 100 дена