Поврзи се со нас

Гостивар

ДУИ Гостивар: Од неспособноста на Таравари наставниците во основно немаат плати за ноември

Објавено

на

Огранокот на ДУИ во Гостивар на прес конференција денес посочи дека локалната власт не ги завршила обврските, за наставниците од основните училишта да ги добијат платите за ноември навреме и дека поради неспособноста на општинското раководство се оставени без средствата за егзистенција.

„Додека во секоја друга општина во Северна Македонија, наставниците од основните училишта земаа ноемвриски плати, наставниците во општина Гостивар ја плаќаат цената на лошото менаџирање на градоначалникот и неговиот кабинет. И до ден денес уште ги немат добиено ноемвриските плати. Прашуваме кога овие наставници ке ја примат нивната плата. Тоа е феномен кој првпат се случува, блок дотациите од централно ниво да се дезориентираат и наставниците да останат без плати. Блок дотациите претставуваат средства обезбедени од Министерството за образование и наука, во овој случај за платите на наставниците. Арбен Таравари од својата неспособност не успева ниту да ја игра улогата на посредник, па платите што ги дава Министерството за образование да се префрлат на сметки на училиштата. Таравари исто така, не успева да ја спроведе оваа процедурална работа. Го прашуваме Таравари кој е виновен во овој случај или само еднаш да биде искрен и да ја признае грешката што носи голема штета на семејниот буџет на наставниците во време на пандемија и во пресрет на крајот на годината. Обидот големата грешка што произлезе од неговиот кабинет да биде одговорност на Советот на општината и да се скрие зад претставниците на народот, за жал докажува дека Таравари не е човек кој може да сноси одговорност, а уште помалку да признае неуспех во управувањето со општината Гостивар. Градоначалникот сета своја енергија ја посветува на спроведување на политиките на Левица, наместо да се фокусира на своите одговорности како градоначалник, во овој случај да покаже грижа кон наставниците..“, истакна Башким Хасани, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 1 час

Голема летна распродажба во Спорт М во Гостивар!

Гостиварпред 2 часа

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 3 часа

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 17 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 19 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 22 часа

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 24 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 1 ден

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 1 ден

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

BDI Gostivar: Nga paaftësia e Taravari arsimtarët e shkollave fillore nuk kanë paga për Nëntorin

Објавено

на

Dega e BDI-së në Gostivar sot në një konferencë për media theksoi se pushteti lokal nuk i ka kryer obligimet që arsimtarët e shkollave fillore t’i marrin me kohë pagat e muajit nëntor dhe se për shkak të paaftësisë së kryesisë komunale kanë mbetur pa mjete për ekzistencë.

“Përderisa në çdo komunë tjetër të Maqedonisë së Veriut, arsimtarët e shkollave fillore kanë marrë paga për muajin Nëntor, mësimdhënësit në komunën e Gostivarit paguajnë çmimin për menaxhimin e dobët të kryetarit dhe zyrës së tij. Deri më sot nuk i kanë marrë pagat e muajit Nëntor. Ne pyesim se kur do ta marrin rrogën këta mësues. Është një fenomen që po ndodh për herë të parë, bllok-grantet nga niveli qendror të çorientohen dhe mësuesit të mbeten pa rroga. Bllok grantet janë fonde të dhëna nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, në këtë rast për pagat e mësuesve. Arben Taravari nga pamundësia e tij nuk arrin të luajë as rolin e ndërmjetësit, ndaj pagat që jep Ministria e Arsimit kalojnë në llogaritë e shkollave. Edhe Taravari nuk arrin ta kryejë këtë punë procedurale. I kërkojmë Taravarit që është fajtori në këtë rast ose vetëm një herë të jetë i sinqertë dhe të pranojë gabimin që sjell dëme të mëdha në buxhetin familjar të mësuesve në kohë pandemie dhe në pritje të fundvitit. Përpjekja e gabimit të madh që erdhi nga kabineti i tij për të qenë përgjegjësi e Këshillit Bashkiak dhe për t’u fshehur pas përfaqësuesve të popullit, fatkeqësisht dëshmon se Taravari nuk është një person që mund të mbajë përgjegjësi, aq më pak të pranojë dështimin në menaxhimin e komuna e Gostivarit. Kryetari gjithë energjinë e tij ia kushton zbatimit të politikave të së majtës, në vend që të fokusohet në përgjegjësitë e tij si kryetar komune, në këtë rast të tregojë kujdes për mësimdhënësit…”, tha Bashkim Hasani, kryetar i degës së BDI-së në Gostivar.

Популарно изминативе 100 дена