Поврзи се со нас

Гостивар

ДУИ Гостивар: Таравари се промовира со проекти од времето кога ДУИ ја водеше општината

Објавено

на

  • Shqip

Огранокот на ДУИ во Гостивар денес на прес конференција излезе со реакција и посочување дека актуелниот градоначалник Арбен Таравари промовира и присвојува туѓи проекти.

Најпрво како пример од Демократската унија за интеграција го наведоа зголемувањето на платите во комуналното претпријатие. „Градоначалникот во јавноста споделува дека тој ги зголемил платите на вработените во јавното комунално претпријатие Комуналец за 75% . Нема сомнение дека зголемувањето на платите е за поздравување, но сакаме да дадеме до знаење дека до зголемување на платите дојде како резултат на зголемувањето на минималната плата на централно ниво од страна на централната власт чиј составен дел и ДИУ“, рече Арта Билали Зендели од ДУИ додавајќи: „Ова не е единственото „постигнување“ кое го пропагира како свое. Други се: Проектот СЕКО за водовод, втора фаза, кој се финансира од Швајцарската и Германската влада, кои се добиени како грантови во 2016 година, во времето кога со општина Гостивар управуваше градоначалник од редовите на ДУИ. Потоа 4 градинки, финансирани од УНИЦЕФ и Германската Амбасада, кои ги затекна готови изградени во 2017-та година, па патиштата во Падалиште и Терново, финансирани од Светсска банка во форма на грант во 2017-та итн“.

Билали Зендели рече дека има многу други проекти кои се инвестиции на централната власт или добиени пред 2017-та година, а кои градоначалникот ги промовира како свои достигнувања, што како што нагласи, не треба да биде одлика на јавните политики во 21 век.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Состанок за репрогласување на НП Маврово и нов план за управување со подрачјето

Гостиварпред 2 часа

Куче скитник нападнало гостиварец

Спортпред 3 часа

Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

Вестипред 4 часа

Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

Македонијапред 5 часа

Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

Здравје и убавинапред 6 часа

Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

Македонијапред 19 часа

Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

Гостиварпред 20 часа

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 23 часа

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Македонијапред 23 часа

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Гостиварпред 23 часа

Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

Гостиварпред 1 ден

Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

Македонијапред 1 ден

ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

Македонијапред 1 недела

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Македонијапред 2 недели

Горивата од полноќ со поскапени цени

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

Гостиварпред 3 дена

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 1 недела

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 2 недели

Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Гостиварпред 1 недела

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Вестипред 4 дена

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 3 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 2 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 8 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 11 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена