Поврзи се со нас

Гостивар

ДУИ Гостивар: Таравари се промовира со проекти од времето кога ДУИ ја водеше општината

Објавено

на

Огранокот на ДУИ во Гостивар денес на прес конференција излезе со реакција и посочување дека актуелниот градоначалник Арбен Таравари промовира и присвојува туѓи проекти.

Најпрво како пример од Демократската унија за интеграција го наведоа зголемувањето на платите во комуналното претпријатие. „Градоначалникот во јавноста споделува дека тој ги зголемил платите на вработените во јавното комунално претпријатие Комуналец за 75% . Нема сомнение дека зголемувањето на платите е за поздравување, но сакаме да дадеме до знаење дека до зголемување на платите дојде како резултат на зголемувањето на минималната плата на централно ниво од страна на централната власт чиј составен дел и ДИУ“, рече Арта Билали Зендели од ДУИ додавајќи: „Ова не е единственото „постигнување“ кое го пропагира како свое. Други се: Проектот СЕКО за водовод, втора фаза, кој се финансира од Швајцарската и Германската влада, кои се добиени како грантови во 2016 година, во времето кога со општина Гостивар управуваше градоначалник од редовите на ДУИ. Потоа 4 градинки, финансирани од УНИЦЕФ и Германската Амбасада, кои ги затекна готови изградени во 2017-та година, па патиштата во Падалиште и Терново, финансирани од Светсска банка во форма на грант во 2017-та итн“.

Билали Зендели рече дека има многу други проекти кои се инвестиции на централната власт или добиени пред 2017-та година, а кои градоначалникот ги промовира како свои достигнувања, што како што нагласи, не треба да биде одлика на јавните политики во 21 век.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 2 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 32 минути

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 1 час

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 4 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 5 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 22 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 23 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

BDI Gostivar: Taravari promovohet me projekte nga koha kur BDI-ja e drejtonte komunën

Објавено

на

Dega e BDI-së në Gostivar sot në pres konferencën doli me reagim dhe potencoi se kryetari Arben Taravari promovon dhe adopton projekte të huaja.

Së pari si shembull nga Bashkimi demokratik për integrim e cekën zmadhimin e rrogave të ndërmarjes komunale. “Kryetari i komunës ndan me publikun se ai i zmadhuar rrogat e të punësuarve në ndërmarrjen publike komunale Komunalec për 75%. Nuk ka dyshim se rritja e rrogave është për t’u përshëndetur, por duan të bëjmë me dije se deri te rritja e rrogave erdhi si rezultat i rritjes së pagës minimale në nivel qendror nga ana e pushtetit qendror pjesë përbërëse e së cilës është edhe BDI”, tha Arta Bilalli Zendeli nga BDI duke shtuar: “Kjo nuk është “arritja” e vetme që e propagandon si të tijën. Të tjerat janë: Projekti SEKO për ujësjellës, faza e dytë, që financohet nga qeveria Zvicerane dhe Gjermane, që janë fituar si grante në vitin 2016, në kohën kur me komunën e Gostivarit drejtonte kryetari i komunës nga rradhët e BDI-së. Më pas 4 çerdhe, të financuara nga UNICEF dhe Ambasada Gjermane, që i gjeti të gatshme të ndërtuara në vitin 2017, pastaj rrugët në Padalisht dhe Tërnovë, të financuara nga Banka botërore në formë të grantit në 2017-tën etj.”

Bilalli Zendeli tha se ka shumë projekte të tjera që janë investime të pushtetit qendror ose të fituara para vitit 2017, e të cilat kryetari i promovon si arritje të tija, që siç theksoi, nuk duhet të jetë pasqyrim i politikave publike në shekullin 21.

Популарно изминативе 100 дена