Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ: Гостивар затрупан со ѓубре, Русино 5 во Циглана

Објавено

на

„Активисти и граѓани на Гостивар секојдневно пријавуваат диви депонии низ населените места. Загрижени за ситуацијата на терен, ја предупредуваме јавноста за можно ширење на епидемија.“, наведоа денес во соопштение од гостиварскиот огранок на ДУИ.

Од партијата нагласуваат дека Гостивар е затрупан со ѓубре. „За помалку од една недела, огранокот на Демократската унија за интеграција во Гостивар обелодени четири диви депонии во регионот на општината. Гостивар е затрупан со ѓубре. По депониите во Чегране, Здуње и Бањица, лоциравме уште една дива депонија, во населбата Циглана. Мртви кучиња, секаков отпад, лоша миризба и дотраени патишта се дел од секојдневниот живот на жителите од оваа населба. Со оглед на ваквите страшни факти на терен, ДУИ и кандидатот за градоначалник, Невзат Бејта ги уверуваат граѓаните дека по 17 октомври, првата задача на новото општинско раководство ќе биде чистење на дивите депонии низ општина Гостивар.“, се вели во соопштението испратено до медиумите, заедно со фотографии.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 8 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 9 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 12 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 15 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 16 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 17 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 18 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI: Gostivari i mbuluar me mbeturina, Rusino 5 në Cigllanë

Објавено

на

“Aktivistë dhe qytetarë të Gostivarit çdo ditë paraqesin deponi të egra nëpër vendet e banuara. Të shqetësuar për situatën në terren, e paralajmërojmë publikun e gjerë për përhapje të mundshme të një epidemie.”, theksuan sot në njoftimin e degës së BDI-së në Gostivar.

Nga partia potencojnë se Gostivari është i mbuluar me mbeturina. “Për më pak se një javë, dega e Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar zbardhi katër deponi të egra në rajonin e komunës. Gostivari është i mbuluar me mbeturina. Nëpër deponitë në Çegran, Zdunjë, dhe Banjicë, kemi gjetur edhe një deponi të egër, në lagjen Cigllana. Qen të vdekur, çfarëdolloj mbeturina, erë e keqe dhe rruga të skaduara janë pjesë e jetës së përditshme të banorëve të kësaj lagjeje. Duke marrë parasysh të këtyre fakteve të tmerrshme në terren, BDI dhe kandidatu për kryetar, Nevzat Bejta i sigurojnë qytetarët se pas 17 Tetorit, detyra e parë e udhëheqësisë së re komunale do të jetë pastrimi i deponive të egra nëpër komunën e Gostivarit.”, thuhet në njoftimin e dërguar deri tek mediumet, bashkë me fotografi.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена