Поврзи се со нас

Гостивар

ДУИ и „Гостивар кој го сакам“ оставија вреќи со ѓубре пред општината: Таравари ветуваше чист град, а насекаде има отпад

Објавено

на

Претставници на ДУИ и Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ дојдоа пред зградата на Општина Гостивар, оставија вреќи со ѓубре и ја искритикуваа локалната власт дека не го решила проблемот со отпадот. Нагласија дека на овој начин алармираат за нехигиената во градот и неуреденоста на Русино.

 

„Денес сме тука да ја докажеме негрижата и неспособноста на Таравари да управува со Општина Гостивар. Ние сме Демократската унија за интеграција и граѓанска иницијатива за „Гостивар кој го сакам“. Нашите членови излегоа на терен и ја завршија работата што треба да ја заврши општината. Ги исчистивме населбите во градот од ѓубре. Четири години хигиената во градот е под секое ниво и без институционална грижа. Денес сме овде за да и ставиме до знаење на јавноста дека Таравари пред четири години ветуваше чист град, а денес секој агол од градот е покриен со ѓубре. Сите граѓани на Гостивар знаат дека Таравари не го исполни ветувањето за чист град. На крај, го покануваме Таравари и неговиот „тим“ да го пренесат овој отпад до Русино и да докажат дека нема ништо од ветувањето што го даде пред 4 години, дека ќе донесе компанија што ќе инвестира во Русино во првите три месеци на мандатот “, рече Африм Аручи на прес конференцијата.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Објавено

на

Përfaqësues të BDI-së dhe Iniciativës qytetare “Gostivari që dua” erdhën para ndërtesës së Komunës së Gostivarit, lanë thasë me mbeturina dhe e kritikuan qeverisjen lokale se nuk e ka zgjidhur problemin me mbeturinat. Theksuan se në këtë mënyrë alarmojnë për johigjienën në qytetin dhe parregullsinë e Rusino.

 

“Sot jemi këtu t’a dëshmojmë moskujdesin dhe paaftësinë e Taravarit që të menaxhojë me Komunën e Gostivarit. Ne jemi Bashkimi demokratik për integrim dhe iniciativa qytetare për “Gostivarin që dua”. Anëtarët tanë dolën në terren dhe e kryen punën që duhet t’a mbarojë komuna. I pastruam lagjet e qytetit nga mbeturinat. Katër vjet higjiena e qytetit është nën çdo nivel dhe pa kujdes institucional. Sot jemi këtu që t’ja bëjmë të ditur publikut se Taravari para katër vitesh  premtonte qytet të pastër, kurse sot çdo kënd i qytet është i mbuluar me mbeturina. Të gjithë qytetarët e Gostivarit dijnë se Taravari nuk e përmbushi premtimin për qytet të pastër. Në fund, e ftojmë Taravarin dhe “ekipin” e tij ta zhvendosin këtë bërllog deri te Rusino dhe të dëshmojnë se se nuk ka asgjë nga premtimi që e dha para katër vitesh, se do të sjell kompani e cila do të investojë në Rusino në tre muajt e parë të mandatit”, tha Afrim Aruçi në pres konferencën.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена