Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ ја презентираше изборната Програма за Гостивар: Повеќе зеленило, гасификација во секое населено место…

Објавено

на

Демократската Унија за Интеграција денеска ја презентираше својата програма за локалните избори за Гостивар.

„Во соработка со граѓанското општество и слушајќи го гласот на граѓаните, подготвивме Платформа која дава решенија за сите проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Гостивар, а кои проблеми не ги реши сегашното раководство на општината на чело со градоначалникот Таравари. Заедно со Невзат Бејта како кандидат, по 17 октомври ќе го започнеме заедничкиот пат за чист град, безбеден за жителите и нивните деца, за модерна јавна инфраструктура, спорт, рекреативни капацитети и квалитетно образование.“, истакна на прес конференцијата Башким Хасани, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Како главни цели на Демократската унија за интеграција за Гостивар беа наброени:повеќе зеленило и изградба на неразвиениот дел од паркот, нови патеки за трчање и возење велосипед, чистење на градот од отпад и нечистотијата, фокус на регулирање на депонијата Русино според сите еколошки стандарди, изградба на посебен и модерен центар за сместување и третман на кучиња скитници, преместување на казината и игрите на среќа од населбите.

„Следните четири години ќе бидат години на реализација на многу проекти за модерна инфраструктура како што се: три подземни паркинзи, како и изградба на нов мост што ќе обезбеди поврзување со регионалниот автопат – изграден заедно со експерти за време на урбанистичкото планирање. Ќе го решиме проблемот со паркирањето и ќе воведеме ред во сообраќајот. Снабдувањето со вода за пиење и модерен канализациски систем за сите граѓани во градот и селата е исто така важен дел од нашиот план, заедно со новите и модерни училишта, каде што нашите деца ќе го имаат образовниот систем што го заслужуваат. Нов мултифункционален стадион за спортски и креативни простори за градот и околните села, нови паркови и зелени површини, ќе го направат Гостивар град за кој вреди да се живее, за младите и семејствата. Инсталација на еколошки системи за греење, гасификација во секое населено место, користењето на сончева енергија, како и имплементацијата на долго ветениот јавен превоз ќе заштеди пари за нашите граѓани и ќе го трансформира Гостивар во зелена општина со чист воздух.“, рече Хасани.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 7 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 11 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 13 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 14 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 16 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 16 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI-ja e prezantoi Programin zgjedhor për Gostivarin: Më shumë gjelbërim, gasifikim në çdo vendbanim…

Објавено

на

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka prezantuar programin e saj për zgjedhjet lokale në qytetin e Gostivarit.

“Në bashkëpunim me shoqërinë civile dhe duke dëgjuar zërin e qytetarëve kemi përgatitur Platformën që parasheh zgjidhje të të gjitha problemeve me të cilat ballafaqohen qytetarët e Gostivarit, të cilat probleme nuk ka arritur ti zgjidh qeverisja e deritanishëm e komunës në krye me kryetarin Taravari. Bashkë me Nevzat Bejtën si kandidat, pas 17 Tetorit do të fillojmë rrugëtimin e përbashkët për një qytet të pastër, të sigurtë për banorët dhe fëmijët e tyre, për infrastrukturë publike moderne, sportive, ambiente rekreative dhe arsim cilësor.”, theksoi në pres konferencën Bashkim Hasani, kryetar i degës së BDI-së në Gostivar.
Është koha të ngrihemi për Gostivarin, të ndalojmë kaosin, ta çlirojmë qytetin nga qentë endacak, ta shëndrrojmë deponinë Rusino në një deponi të sigurtë e të rregulltë dhe të largojmë kazinot nga qendra e qytetit.
I pikësynime kryesore të Bashkimit Demokratik për Integrim për Gostivarin ishin të përmendura: më shumë gjelbërim dhe ndërtim të pjesës së pazhvilluar të parkut, shtigje të reja vrapimi dhe ciklizmi, pastrimi i qytetit nga mbeturinat dhe ndotja duke pasur në fokus të punës rregullimin e deponisë Rusino sipas të gjitha standardeve ekologjike, ndërtimi i një qendre të posaçme dhe moderne për strehimin dhe trajtimin e qenve endacak, dhe zhvendosje të kazinove dhe lojërave të fatit nga vendbanimet dhe lagjet tona.
“Katër vitet e ardhshme do të jenë vitet e realizimit të shumë projekteve për një infrastrukturë moderne si: tre parkingje nëntokësore, ashtu si dhe ndërtimi i urës së re që do mundësojë lidhje me autostradën rajonale – e ndërtuar bashkë me ekspertët gjatë planifikimit urbanistik. Do të zgjidhim problemin e parkingut e do të sjellim rend në qarkullimin e trafikut. Furnizimi me ujë të pijshëm dhe sistem modern kanalizimesh për të gjithë qytetarët nëpër fshatra dhe lagje është gjithashtu pjesë e rëndësishme e planit tonë, bashkë me shkolla të reja e moderne, ku fëmijët tanë do të gjejnë sistemin arsimor që meritojnë. Një stadium i ri multifunksional për sporte e hapësira kreative për qytetin dhe fshatrat përreth, parqe të reja dhe zona të gjelbra, do t’a bëjnë Gostivarin një qytet ku ja vlen të jetohet, për të rinj e familjarë. Vendosja e sistemeve të ngrohjes ekologjikе, gazifikim në cdo vendbanim, përqëndrimi në energjinë diellore, si edhe implementimi i transportit publik të premtuar prej kohe do të kursejnë para për qytetarët tanë dhe do t’a transformojnë Gostivarin në një Komunë të blertë me ajër të pastër.”, tha Hasani.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена