Поврзи се со нас

Локални избори 2021

ДУИ од Гостивар ја почна кампањата под мотото „Избери живот, гласај зелено“

Објавено

на

  • Shqip

ДУИ ја започна изборната кампања за Локалните избори 2021 вечерва од Гостивар. На Конвенција беа претставени кандидатите со кои партијата ќе се бори за градоначалничките места во 19 општини, меѓу кои и Гостивар. ДУИ кампањата ја води под мотото „Избери живот, гласај зелено“.

„Ова е почетна конвенција со која го продолжуваме маратонот на успехот што го трчаме 20 години. Маратон без ниеден пораз. Многумина ме прашуваат која е тајната на успехот. Не треба многу да се анализира за да се сфати дека тајната на успехот е во вас граѓаните. Тајната е што вие граѓаните давате се‘ од срце за оваа платформа. Денес е повеќе од потребно да имаме чиста животна средина, да имаме можност за уште поздрав живот. Бараме работите да се направат на терен и можностите за тоа се реални. Така, на 17 октомври, не само оние што гласаа за ДУИ 20 години, затоа што не сме работеле само за дел од Албанците на РСМ, сме работеле за сите Албанци, сме инвестирале за сите граѓани на РСМ, за Албанците , за Македонците, за Турците, за Бошњаците, за Ромите, затоа ги покануваме сите да гласаат на 17 Октомври и да ја поддржат оваа храбра агенда која го збогатува нивното здравје, агенда која е навистина прекрасна за секој граѓанин. Затоа, првично ги повикувам сите Албанци, да гласаат за нас, да гласаат за најдобрите, да гласаат за експертите кои знаат да управуваат и работат во оваа област.“ рече од говорницата лидерот на партијата Али Ахмети.

Пред присутните обраќање имаше и претседателот на Собранието Талат Џафери.

„Пред 20 години почнавме оттука и сега продолжуваме од истото место. Сакам да порачам дека на Гостивар му се потребни промени. Мојот повик и апел е да се занимаваме сами со себе, работата и активностите што не‘ очекуваат во овие 20 дена, почнувајќи од денес. Со противниците ќе се занимаваат граѓаните. На 17 октомври граѓаните ќе го заокружат вистинскиот број, бројот 3 во сите општини каде што се натпреваруваме на овие избори“, рече Џафери.

Излагања имаа и Вјолца Бафитиу Зулбеари, кандидат на листата за Советници во Гостивар и носителот на советничката листа во Тетово, Блерим Османи.

„ДУИ ја прифати платформата на нашата иницијативата – Гостивар кој го сакам, и на листата 50%  од кандидатите за советници не се членови на партијата. Зелената агенда е сериозна обврска. Ги здруживме силите, идеите и програмите. Подготвени сме, да дејствуваме, да ги замениме празните ветувања со реални и видливи проекти за Гостивар што го сакаме.“, рече Бафтиу Зулбеари.

„Петте цели се нашите заеднички заложби за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните. Пред се‘, тие се показатели дека ДУИ ги следи внимателно и ги разбира потребите на граѓаните, затоа е потребна посветеност за зелена иднина.“, рече Османи.

На конвенцијата беа презентирани и промотивните спотови со кандидатите за градоначалници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 8 часа

Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

Гостиварпред 10 часа

Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

Македонијапред 12 часа

333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

Македонијапред 16 часа

Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

Занимливостипред 18 часа

(ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

Вестипред 19 часа

Почнува божиќниот пост

Гостиварпред 1 ден

Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

Гостиварпред 2 дена

БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

Македонијапред 2 дена

Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

Македонијапред 2 дена

Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Гостиварпред 2 дена

Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

Рецептипред 2 дена

Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

Што, како, каде?!пред 7 дена

-20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

Македонијапред 2 недели

Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

Гостиварпред 2 недели

Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

Гостиварпред 2 недели

Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

Гостиварпред 2 недели

Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

Гостиварпред 2 недели

Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

Гостиварпред 2 недели

Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

Вестипред 6 дена

Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

Гостиварпред 1 недела

Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

Гостиварпред 2 недели

Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

Гостиварпред 1 недела

Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

Локални избори 2021пред 2 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 6 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 6 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 6 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 7 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 7 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 10 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 10 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!