Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ од Гостивар ја почна кампањата под мотото „Избери живот, гласај зелено“

Објавено

на

ДУИ ја започна изборната кампања за Локалните избори 2021 вечерва од Гостивар. На Конвенција беа претставени кандидатите со кои партијата ќе се бори за градоначалничките места во 19 општини, меѓу кои и Гостивар. ДУИ кампањата ја води под мотото „Избери живот, гласај зелено“.

„Ова е почетна конвенција со која го продолжуваме маратонот на успехот што го трчаме 20 години. Маратон без ниеден пораз. Многумина ме прашуваат која е тајната на успехот. Не треба многу да се анализира за да се сфати дека тајната на успехот е во вас граѓаните. Тајната е што вие граѓаните давате се‘ од срце за оваа платформа. Денес е повеќе од потребно да имаме чиста животна средина, да имаме можност за уште поздрав живот. Бараме работите да се направат на терен и можностите за тоа се реални. Така, на 17 октомври, не само оние што гласаа за ДУИ 20 години, затоа што не сме работеле само за дел од Албанците на РСМ, сме работеле за сите Албанци, сме инвестирале за сите граѓани на РСМ, за Албанците , за Македонците, за Турците, за Бошњаците, за Ромите, затоа ги покануваме сите да гласаат на 17 Октомври и да ја поддржат оваа храбра агенда која го збогатува нивното здравје, агенда која е навистина прекрасна за секој граѓанин. Затоа, првично ги повикувам сите Албанци, да гласаат за нас, да гласаат за најдобрите, да гласаат за експертите кои знаат да управуваат и работат во оваа област.“ рече од говорницата лидерот на партијата Али Ахмети.

Пред присутните обраќање имаше и претседателот на Собранието Талат Џафери.

„Пред 20 години почнавме оттука и сега продолжуваме од истото место. Сакам да порачам дека на Гостивар му се потребни промени. Мојот повик и апел е да се занимаваме сами со себе, работата и активностите што не‘ очекуваат во овие 20 дена, почнувајќи од денес. Со противниците ќе се занимаваат граѓаните. На 17 октомври граѓаните ќе го заокружат вистинскиот број, бројот 3 во сите општини каде што се натпреваруваме на овие избори“, рече Џафери.

Излагања имаа и Вјолца Бафитиу Зулбеари, кандидат на листата за Советници во Гостивар и носителот на советничката листа во Тетово, Блерим Османи.

„ДУИ ја прифати платформата на нашата иницијативата – Гостивар кој го сакам, и на листата 50%  од кандидатите за советници не се членови на партијата. Зелената агенда е сериозна обврска. Ги здруживме силите, идеите и програмите. Подготвени сме, да дејствуваме, да ги замениме празните ветувања со реални и видливи проекти за Гостивар што го сакаме.“, рече Бафтиу Зулбеари.

„Петте цели се нашите заеднички заложби за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните. Пред се‘, тие се показатели дека ДУИ ги следи внимателно и ги разбира потребите на граѓаните, затоа е потребна посветеност за зелена иднина.“, рече Османи.

На конвенцијата беа презентирани и промотивните спотови со кандидатите за градоначалници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 8 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 10 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 14 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 15 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI nga Gostivari e filloi fushatën nën moton “Zgjidh jetë, voto blertë”

Објавено

на

BDI e filloi fushatën zgjedhore për Zgjedhjet lokale 2021 sonte nga Gostivari. Në Konventën ishin të prezentuar kandidatët me të cilët partia do të luftojë për vendet e kryetarëve në 19 komuna, mes të cilëve edhe Gostivari. BDI fushatën e udhëheq nën moton “Zgjidh jetë, vto blertë”.

“Kjo është konventa fillestare me të cilën e vazhdojmë maratonën e suksesit që e vrapojmë 20 vite. Maratonë pa asnjë disfatë. Shumë veta më pyesin cili është sekreti i suksesit. Nuk duhet shumë të analizohet që të kuptohet se sekreti i suksesit është tek ju qytetarët. Sekreti është që ju qytetarët jepni gjithçka nga zemra për këtë platformë. Sot është më shumë se e nevojshme të kemi mjedis të pastër jetësor, të kemi mundësi për jetë ende më të shëndetshme. Kërkojmë që punët të bëhen në terren dhe mundësitë për këtë janë reale. Kështu, më 17 Tetor, jo vetëm atë që kanë votuar për BDI- në 20 vite, sepse nuk kemi punuar vetëm për një pjesë të Shqiptarëve të RMV, kemi punuar për të gjithë Shqiptarët, për Maqedonasit, për Turqit, për Boshnjakët, për Romët, prandaj i ftojmë të gjithë të votojnë më 17 Tetor dhe t’a mbështesin këtë agjendë të guximshme, që e pasuron shëndetin e tyre, agjendë që është me të vërtetë e mrekullueshme për çdo qytetar. Prandaj, paraprakisht i thirr gjithë Shqiptarët, të votojnë për ne, të votojnë për më të mirët, të votojnë për ekspertët që dijnë të drejtojnë dhe të punojnë me këtë fushë.”, tha nga foltorja lideri i partisë Ali Ahmeti.

Para të pranishmëve drejtim kishte edhe kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi.

“Para 20 vitesh filluam prej këtu dhe tash vazhdojmë nga i njëjti vend. Dua të porosis se Gostivarit i duhen ndryshime. Thirrja ime dhe apeli është të merremi vetë me veten, punën dhe aktivitetet që na presin në këto 20 ditë, duke filluar nga sot. Me kundërshtarët do të merren qytetarët. Më 17 Tetor qytetarët do t’a rrethojnë numrin e vërtetë, numrin 3 në të gjitha komunat ku garojmë në këto zgjedhje”, tha Xhaferi.

Dalje kishin edhe Vjollca Baftiu Zylbeari, kandidat i listës për Këshilltarë në Gostivar dhe bartësi i listës së këshilltarëve në Tetovë, Blerim Osmani.

“BDI e pranoi platformën e iniciativës tonë – Gostivari që dua, dhe në listën 50 % e kandidatëve për këshilltarë nuk janë anëtarë të partisë. Agjenda e blertë është përgjegjësi serioze. I bashkuam forcat, idetë dhe programet. Jemi të përgatitur, të veprojmë, t’i zëvendësojmë premtimet boshe me projekte reale dhe të dukshme për Gostivarin që duam.”, tha Baftiu Zylbeari.

“Pesë qëllimet janë detyrimet tona për përmirësimin e kualitetit të jetës së qytetarëve. Para se gjithash, ato janë tregues se BDI i ndjek me kujdes dhe i kupton nevojat e qytetarëve, sepse është i nevojshëm përkushtim për një ardhmëri të blertë.”, tha Osmani.

Në konventën ishin të prezentuara edhe spotet promovuese me kandidatët për kryetarë.

Популарно изминативе 100 дена