Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

Објавено

на

Огранокот на Демократската унија за интеграција во Гостивар денес одржа прес конференција пред штаб на ВМРО-ДПМНЕ на ул„Гоце Делчев“. Најпрво пуштаа снимки од изјави дадени од пратеничката Дафина Стојаноска во време кога Арбен Таравари беше министер за здравство, по што и‘ упатија прашање.

„Имаме прашање до пратеничката од оваа партија од нашиот град Дафина Стојаноска која во јуни 2017 година за трагедијата во село Симница изјави дека тогашниот  министер за здравство Арбен Таравари бил неспособен и тогашниот систем за здравство под негово водство три месеци беше уништен. Во тоа време пратеничката Стојановска го обвини Таравари кој набљудуваше од луксузите хотели во САД како умираат луѓе од епидемијата што можела да се спречи, и токму затоа од него бараше оставка. Потсетуваме дека двајца жители на Симница ги загубија животите од болеста, а десетици се заразија. Прашуваме зошто им го нудат на своите гласачи, да го гласаат човекот кои самите го нарекоа неспособен.“, рече Лек Далипи, кандидат за советник од листата на ДУИ

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 12 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

BDI në pres konferencë para VMRO-DPMNE-së: E quajtën Taravarin të paaftë, kurse tash ua ofrojnë votuesve të tyre

Објавено

на

Dega e Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar sot mbajti pres konferencë para shtabit të VMRO-DPMNE-së në rrugën “Goce Dellçev”. Së pari lëshonin inçizime nga deklarata të dhëna nga deputetja Dafina Stojanoska në kohën kur Arben Taravari ishte ministër i shëndetësisë, pas çka i drejtuan pyetje.

“Kemi pyetje deri te deputetja e kësaj partie nga qyteti jonë Dafina Stojanoska e cila në Qershor 2017 për tragjedinë në fshatin Simnicë deklaroi se ministri i atëhershëm i shëndetësisë Arben Taravari ka qenë i paaftë dhe se sistemi i atëhershëm i shëndetësisë nën udhëheqjen e tij Tre muaj ishte i shkatërruar. Në atë kohë deputetja Stojanoska e akuzoi Taravarin i cili mbikëqyrte nga hotelet luksoze të SHBA-ve si vdesin njerëz nga epidemia e cila ka mund të parandalohet, dhe pikërisht për shkak të kësaj kërkonte nga ai dorëheqje. Rikujtojmë se dy persona nga Simnica i humbën jetën e tyre nga sëmundja, kurse dhjetëra u infektuan. Pyes pse ua ofrojnë votuesve të tyre, t’a votojnë njeriun të cilin vetë e quajtën të paaftë.”, tha Lek Dalipi, kandidat për këshilltar nga lista e BDI-së.

Популарно изминативе 100 дена