Поврзи се со нас

Вести

Два дена ќе се чисти дивата депонија зад зградите спроти културниот дом

Објавено

на

Расфрлан отпад насекаде, пластични шишиња, лоша миризба, непријатна глетка. Сето тоа на неколку чекори од две главни сообраќајници во Гостивар, булеварите „Браќа Ѓиноски“ и „Гоце Делчев“,  зад зградите кај големиот паркинг. Дивата депонија што се создала на оваа локација им задава маки на граѓаните, особено кога се затоплува времето и смрдеата станува неподнослива. „Жители од зградите фрлаат ѓубре долу преку тераса. Сето ова е несовесност и непочитување на околината“, рече Мито Јовановски, кој живее во една од околните куќи.

Како уште поголем проблем граѓаните ја посочуваат запуштената куќа во која, како што велат, години наназад се собираат корисници на дрога и предизвикуваат секакви опасности и им ја загрозуваат безбедноста.

Утрово на ова место започна да се спроведува акција за расчистување на дивата депонија и просторот обраснат со дрвја и грмушки. Акцијата ја покрена јавното претпријатие за паркинг и зеленило во соработка со гостиварски Комуналец.

Денес ангажиравме работници да ги средат најпрво дрвјата, а потоа ќе се вклучи и механизација и просторот ќе се исчисти целосно. Апелираме да не се фрла отпад насекаде, за да не настануваат вакви несакани диви депонии“, изјави Мемедали Емро, директор на ЈП за паркинг и зеленило во Гостивар

На работниците и механизацијата нема да им биде доволен еден ден за да го расчистат просторот, па акцијата продолжува и утре. По средувањето, се` ќе биде оставено на совеста и одговорноста на граѓаните, но и на институциите кои треба да се погрижат за решавање на проблемот со корисниците на дрога.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена