Поврзи се со нас

Гостивар

Два пациенти утрово од инфективно во Гостивар пуштени дома, останаа уште два

Објавено

на

  • Shqip

Изминува цела недела со само еден новозаразен со коронавирус во Гостивар. Бројот на хоспитализирани на инфективното одделение во гостиварската болница, од 8 колку што беа минатата недела, падна на два пациенти. Нови приеми нема речиси две недели.

„Состојбата е мирна. Моментално на инфективното одделение се останати два пациенти, откако утрово два кои беа во добра општа состојба, ги пуштивме дома. Од хоспитализираните еден пациент е во подобрена општа состојба, додека една пациентка е во потешка, со постојана кислородна поддршка. Нови случаи нема, вчера беше потврден само еден нов позитивен, но не се обратил на инфективното, што значи веројатно е со полесни симптоми.“, информираше раководителот доктор Ратко Наумоски.

Ова се во континуитет охрабрувачки показатели за ситуацијата со коронавирусот на подрачјето на Гостивар, но медицинарите сепак имаат доза на резерва, и потсетуваат дека не е прогласен крај на епидемијата. Аапелираат граѓаните да практикуваат одредени мерки на заштита од вирусот.

„Кога има гужва, кадешто има повеќе луѓе затворени простории, да се носи маска. Сепак, мора да има претпазливост. Одржување на хигиената се разбира и дистанца“, вели д-р Наумоски.

Податоците од Министерството за здравство, покажуваат дека во земјава има 413 активни случаи на корона. Во регионот на Гостивар заедно со општините Маврово-Ростуше и Врапчиште има 14.

Според категоризацијата на ризикот земајќи ја предвид можноста за понатамошно ширење и капацитетите за одговор, се проценува дека Македонија е во фаза 1, односно, фаза на регистрирани спорадични случаи на ковид, објави Инстутотот за јавно здравје.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Вестипред 25 минути

Пожар во албанското летувалиште Ксамил

Вестипред 2 часа

Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

Здравје и убавинапред 2 часа

Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

Што, како, каде?!пред 4 часа

Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

Гостиварпред 5 часа

Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

Вестипред 6 часа

Српски Телеком основа компанија во земјава

Македонијапред 6 часа

ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

Што, како, каде?!пред 7 часа

Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

Гостиварпред 7 часа

Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

Што, како, каде?!пред 7 часа

50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

Македонијапред 9 часа

МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Што, како, каде?!пред 2 недели

МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

Гостиварпред 2 недели

Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

Гостиварпред 2 недели

Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

Македонијапред 2 недели

Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

Гостиварпред 2 недели

КОНКУРС за поезија од млади автори

Гостиварпред 1 недела

Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

Гостиварпред 2 недели

Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

Гостиварпред 1 недела

Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Гостиварпред 4 дена

Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 6 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 10 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!