Поврзи се со нас

Македонија

Дваесет и еден нов случај со Ковид-19, 14 оздравени, еден пациент починат

Објавено

на

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.219 тестирања, а регистрирани се 21 нов случај со Ковид-19: Скопје – 8, Тетово – 4,Куманово и Гостивар – по 3, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1. Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Тетово – 8, Скопје – 5 и Гостивар – 1. Пријавено е едно починато лице од Скопје (56 г.) во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

  Досега во земјата се направени вкупно 935.732 тестирања на Ковид-19.

  Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.951, бројката на оздравени пациенти е 150.237, на починати е 5.488, а на активни случаи изнесува 226.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Заболени (вкупно)  Активни случаи (вкупно):

  Скопје  68767, Активни  87
  Куманово  8894, Активни  16
  Прилеп 8328, Активни  1
  Тетово  7343, Активни  74
  Битола  6310, Активни  2
  Велес  5474, Активни  0
  Гостивар  5199, Активни  16
  Кавадарци  5156, Активни  1
  Охрид  5023, Активни  4
  Штип  4963, Активни  3
  Струмица  4126, Активни   3
  Струга  2985, Активни   4
  Кочани  2794, Активни   2
  Кичево  2604, Активни   7
  Гевгелија  2196, Активни  1
  Неготино  2184, Активни  0
  Свети Николе  1525, Активни  1
  Ресен  1234, Активни  0
  Крива Паланка  1227, Активни  0
  Радовиш  1161, Активни   0
  Берово   1032, Активни  1
  Делчево  973, Активни   0
  Дебар  945, Активни  3
  Виница   886, Активни  0
  Пробиштип   789, Активни   0
  Валандово   667, Активни   0
  Богданци   494, Активни   0
  Крушево   490, Активни  0
  Демир Хисар 400, Активни  0
  Демир Капија 396, Активни  0
  Кратово   377, Активни  0
  Македонски Брод  359, Активни   0
  Пехчево   269, Активни  0
  Македонска Каменица   249, Активни  0
  Дојран   132, Активни  0.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 15 минути

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 41 минута

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 1 час

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 5 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Занимливостипред 6 часа

  Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

  Вестипред 7 часа

  „Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

  Вестипред 7 часа

  Православен празник Света Марина (Огнена Марија)

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Македонијапред 2 недели

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!