Поврзи се со нас

Гостивар

Дваесетина пешаци во Гостивар ќе си платат казни по 40-50 евра оти претрчувале улица

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (7 март) од 10 до 15 часот спровеле акциска контрола на пешаците и нивното однесување во сообраќајот. Во контролата откриени и законски санкционирани се вкупно 26 пешаци, од кои во Тетово 8, а во Гостивар 18 кои ги преминувале улиците надвор од обележани пешачки премини. На сите им се изготвени поднесоци и ќе се соочат со предвидените парични глоби кои за овој вид прекршок се движат од 40 и 50 евра во денарска противвредност, извести полицијата.

Со оглед што претстои период на поголема сообраќајна фрекфренција на подрачјето, Секторот за внатрешни работи Тетово со потсетување на пешаците да бидат докрај внимателни во сообраќајот и да не ги преминуваат улиците каде ќе стигнат, максимално да ја почитуваат светлосната сигнализација на крстосниците и прописно да се движат на улици на кои нема обликувани тротоари. До возачите,пак, се апелира секогаш и секаде да им даваат предност, да ги пропуштаат пешаците и да ја намалат брзината, посебно во близина на училишта, детски градинки и други јавни установи, каде секојдневно се движат поголем број пешаци.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена