Поврзи се со нас

Вести

Две државни болници неоштетени го преживеаја земјотресот во Турција-Важноста на сеизмичкиот изолатор

Објавено

на

Породилната и детската болница во Малатија и болницата Инајет Топчу во Газиантеп ги преживеаја силните земјотреси благодарение на сеизмичкиот изолатор поставен на нивните катови, јави Анадолија.

Пензионираниот професор по геофизичко инженерство на Универзитетот Докуз Ејлул, д-р Мустафа Акѓун, кој ги гледаше видеата снимени во двете болници за време на земјотресот, рече дека снимките откриле колку е важна употребата на изолатори.

– На снимката од болницата во Малатија, земјата и зградата се движат поинаку благодарение на изолаторот. Снимката снимена во болницата Газиантеп Инајет Топчу го покажува ефектот на овој систем во внатрешноста на зградата. Тоа спречи зградата премногу да се затресе. Така, медицинските сестри можеа да стојат и да ги држат инкубаторите, рече тој.

Професорот Акѓун нафгласи дека овој систем обезбедува заштита доколку се направи правилно а додаде и дека системот може да се инсталира и на згради што веќе се изградени, но ќе чини многу повеќе бидејќи столбовите ќе бидат исечени и изолаторите ќе бидат поставени меѓу столбовите.

Според него, системот за рано предупредување е исто така важен.

– Сеизмичките изолатори го контролираат однесувањето на зградата за време на земјотрес, но има и системи за рано предупредување од земјотрес. Такви системи се имплементирани во Мексико. Ги има и во Италија и САД. Пред разурнувачки земјотресен бран да ја погоди вашата област, вие ќе биде информиран 20 секунди однапред, во зависност од растојанието и предупредувања. Достигнувањата во светот треба да се спроведат и во Турција. Тоа го има во Јапонија и Мексико. Мексико го употреби при последниот голем земјотрес и беа спречени многу жртви, рече професорот Акѓун.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 8 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 11 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 13 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 14 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 16 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 16 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена