Поврзи се со нас

Гостивар

Две починати лица од Гостивар со дијагноза ковид меѓу пријавените од Мој Термин

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 3.028 тестирања, а регистриран е 361 нов случај на КОВИД-19, оздравени се 433 пациенти и регистрирани се осум починати лица, информира Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа, регистрирани се нови заболени во Скопје – 166, Прилеп – 41, Битола – 30, Кавадарци – 22, Кочани – 14, Куманово и  Велес –  по 12, Тетово – 8, Гевгелија – 6, Неготино, Радовиш и Делчево – по 5, Кичево, Берово, Валандово и Македонски Брод –  по 4, Струмица – 3, Гостивар, Штип, Охрид, Богданци и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 433 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 182, Битола – 37, Прилеп – 32, Куманово – 23, Штип – 21, Кавадарци – 20, Гевгелија – 14, Тетово – 13, Струмица – 11, Велес и Делчево – по 10, Кочани – 8, Крива Паланка – 6, Берово и Охрид – по 5, Неготино, Радовиш, Валандово и Македонска Каменица – по 4, Македонски Брод и Кратово – по 3, Кичево, Богданци, Демир Хисар, Виница и Демир Капија – по 2, Крушево, Дојран, Свети Николе и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се осум починати лица, од кои четири починати од Скопје (61г, 71г, 71г и 83г), три починати лица од Битола (70г, 74г, и 84г) и едно починато лице од Куманово (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени седум починати лица со датум на смрт од 26.11.2021 до 08.12.2021. Регистрираните починати лица се од  Тетово (3), Скопје (2) и Гостивар (2). Починатите лица се на возраст од 47 до 88 години. Четири лица се починати во домашни услови, а три лица се починати во болнички услови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 8 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 9 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 9 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 10 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 12 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 13 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 13 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 14 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 15 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 16 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 17 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 17 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dy persona të vdekur nga Gostivari me dijagnozë kovid mes të paraqiturve nga Moj Termin

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë kryer 3028 analiza, janë regjistruar 361 raste të reja me KOVID-19, janë shëruar 433 pacientë dhe janë regjistruar tetë vdekje, njofton Ministria e Shëndetësisë.

 

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik në 24 orët e fundit raste të reja janë regjistruar në Shkup – 166, Prilep – 41, Manastir – 30, Kavadar – 22, Koçan – 14, Kumanovë dhe Veles – nga 12, Tetovë – 8, Gjevgjeli – 6, Negotinë, Radovish dhe Dellçevë –  nga 5, Kërçova, Berova, Valandova dhe Makedonski Brod – nga 4, Strumicë – 3, Gostivar, Shtip, Ohër, Bogdanci dhe Pehçevë – nga 2, Kriva Pallankë, Probishtip, Kratovë, Demir Hisar, Krushevë dhe Dojran – nga 1.

Janë regjistruar 433 të shëruar, nga: Shkupi – 182, Manastiri – 37, Prilep – 32, Kumanovë – 23, Shtip – 21, Kavadar – 20, Gjevgjeli – 14, Tetovë – 13, Strumicë – 11, Veles dhe Dellçevë – nga 10, Koçani – 8, Kriva Pallanka – 6, Berova dhe Ohri – nga 5, Negotina, Radovishi, Vallandova dhe Makedonska Kamenica – nga 4, Makedonski Brod dhe Kratovë – nga 3, Kërçovë, Bogdanci, Demir Hisar, Vinica dhe Demir Kapi – nga 2, Krusheva, Dojrani, Sveti Nikolla dhe Resnja – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar tetë persona të vdekur, nga të cilët katër kanë vdekur nga Shkupi (61, 71, 71 dhe 83), tre të vdekur nga Manastiri (70, 74 dhe 84) dhe një i vdekur nga Kumanova (47). . Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Sipas Regjistrit të Vdekjeve me Diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, janë raportuar edhe shtatë persona të vdekur me datë vdekje nga data 26.11.2021 deri më 08.12.2021. Të vdekurit e regjistruar janë nga Tetova (3), Shkupi (2) dhe Gostivari (2). Të vdekurit janë të moshës 47 deri në 88 vjeç. Katër persona vdiqën në shtëpi dhe tre në spital.

Популарно изминативе 100 дена