Поврзи се со нас

Гостивар

Две починати лица од Гостивар со дијагноза ковид меѓу пријавените од Мој Термин

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 3.028 тестирања, а регистриран е 361 нов случај на КОВИД-19, оздравени се 433 пациенти и регистрирани се осум починати лица, информира Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа, регистрирани се нови заболени во Скопје – 166, Прилеп – 41, Битола – 30, Кавадарци – 22, Кочани – 14, Куманово и  Велес –  по 12, Тетово – 8, Гевгелија – 6, Неготино, Радовиш и Делчево – по 5, Кичево, Берово, Валандово и Македонски Брод –  по 4, Струмица – 3, Гостивар, Штип, Охрид, Богданци и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 433 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 182, Битола – 37, Прилеп – 32, Куманово – 23, Штип – 21, Кавадарци – 20, Гевгелија – 14, Тетово – 13, Струмица – 11, Велес и Делчево – по 10, Кочани – 8, Крива Паланка – 6, Берово и Охрид – по 5, Неготино, Радовиш, Валандово и Македонска Каменица – по 4, Македонски Брод и Кратово – по 3, Кичево, Богданци, Демир Хисар, Виница и Демир Капија – по 2, Крушево, Дојран, Свети Николе и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се осум починати лица, од кои четири починати од Скопје (61г, 71г, 71г и 83г), три починати лица од Битола (70г, 74г, и 84г) и едно починато лице од Куманово (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени седум починати лица со датум на смрт од 26.11.2021 до 08.12.2021. Регистрираните починати лица се од  Тетово (3), Скопје (2) и Гостивар (2). Починатите лица се на возраст од 47 до 88 години. Четири лица се починати во домашни услови, а три лица се починати во болнички услови.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dy persona të vdekur nga Gostivari me dijagnozë kovid mes të paraqiturve nga Moj Termin

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë kryer 3028 analiza, janë regjistruar 361 raste të reja me KOVID-19, janë shëruar 433 pacientë dhe janë regjistruar tetë vdekje, njofton Ministria e Shëndetësisë.

 

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik në 24 orët e fundit raste të reja janë regjistruar në Shkup – 166, Prilep – 41, Manastir – 30, Kavadar – 22, Koçan – 14, Kumanovë dhe Veles – nga 12, Tetovë – 8, Gjevgjeli – 6, Negotinë, Radovish dhe Dellçevë –  nga 5, Kërçova, Berova, Valandova dhe Makedonski Brod – nga 4, Strumicë – 3, Gostivar, Shtip, Ohër, Bogdanci dhe Pehçevë – nga 2, Kriva Pallankë, Probishtip, Kratovë, Demir Hisar, Krushevë dhe Dojran – nga 1.

Janë regjistruar 433 të shëruar, nga: Shkupi – 182, Manastiri – 37, Prilep – 32, Kumanovë – 23, Shtip – 21, Kavadar – 20, Gjevgjeli – 14, Tetovë – 13, Strumicë – 11, Veles dhe Dellçevë – nga 10, Koçani – 8, Kriva Pallanka – 6, Berova dhe Ohri – nga 5, Negotina, Radovishi, Vallandova dhe Makedonska Kamenica – nga 4, Makedonski Brod dhe Kratovë – nga 3, Kërçovë, Bogdanci, Demir Hisar, Vinica dhe Demir Kapi – nga 2, Krusheva, Dojrani, Sveti Nikolla dhe Resnja – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar tetë persona të vdekur, nga të cilët katër kanë vdekur nga Shkupi (61, 71, 71 dhe 83), tre të vdekur nga Manastiri (70, 74 dhe 84) dhe një i vdekur nga Kumanova (47). . Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Sipas Regjistrit të Vdekjeve me Diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, janë raportuar edhe shtatë persona të vdekur me datë vdekje nga data 26.11.2021 deri më 08.12.2021. Të vdekurit e regjistruar janë nga Tetova (3), Shkupi (2) dhe Gostivari (2). Të vdekurit janë të moshës 47 deri në 88 vjeç. Katër persona vdiqën në shtëpi dhe tre në spital.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена