Поврзи се со нас

Гостивар

Дводневен корона биланс за Гостивар: 11 нови случаи, 1 оздравен, починати нема

Објавено

на

Вчера и денес, Министерството за здравство потврди вкупно 11 новозаразени со коронавирус во гостиварскиот регион. Во истиот период, регистриран е еден оздравен пациент. Добра вест е што Гостивар овие два дена нема жртва од ковид, за разлика од претходниот период кога се забележа зголемена стапка на смртност, па вкупниот број на починати кои се водат во ковид статистиките достигна 49.

Бројот на активно болни на поширокото гостиварско подрачје моментало изнесува 104.

Со оглед на намалувањето на новозаразените во последните две недели, Гостивар падна од фаза 4-ризик на широка распространетост на ширење на вирусот, на фаза 3-ризик со локализирано ширење.

Инаку, изминатиот период во земјава здравствените власти бележат зголемена смртност од ковид кај помлади лица. Меѓу починатите, имаше млади лица на возраст од 23 до 44 години.

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се прават анализи и следната недела ќе се знае причината за зголемениот број на смртни случаи, но и новозаболени на државно ниво.

„Анализите ќе покажат на што се должи зголемениот број на смртни случаи и дали ќе се преземат дополнителни мерки. За жал, превентивните мерки не се почитуваат. Станува збор за тешка болест која се манифестира во тешка клиничка форма. За сите пациенти се презема сѐ.“, изјави Филипче.

 

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена