fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Дводневна културна манифестација во Гостивар: „Заедно под отворено небо“

Објавено

на

На 25 и 26 септември во Гостивар ќе се одржува културната манифестација „Заедно под отворено небо“, која ја организира Младинскиот Совет на општина Гостивар. Како што велат организаторите, целта е да се покаже сплотеноста на различните култури во градот и преку музика, уметност, поезија и игра, да се пренесе порака на заедништво. Најавено е учество на познати музичари, млади таленти, фолклорни друштва, Клубот на млади поети, Дневниот центар во Гостивар и дел од основните училишта.

За вторник (25 септември) во 19 часот предвиден е музички концерт, „Заедно под отворено небо на музиката и фолклорот.“

Следниот ден, во среда во 12 часот ќе има Интерактивно попладне, „Заедно под отворено небо на различностите.“, додека во 19 часот ќе се одржи Поетска вечер, „Проекции под исто небо“.

Локацијата за сите настани е иста – Летниот Амфитеатар крај кејот на Вардар. Манифестацијата се реализира во рамки на проектот „Нов културен бран“ со поддршка на Министерството за култура.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!