Поврзи се со нас

Вести

Двојно зголемен бројот на разводи во Гостивар

Објавено

на

Годината што изминува во Гостивар ја одбележува тренд на драматичен пораст на постапките за разводи. Податоците на социјалните служби покажуваат двојно зголемување на бројката на бракови во распаѓање. Споредбите во статистиката се загрижувачки..

„Се повеќе се зголемува бројот на парови со пореметени брачни односи и постапките за развод. Ако пред неколку години имаше по 80-тина разводи на годишно ниво, од почетокот на 2017-та, па до сега ги има околу 120“, изјави Надица Величкоска, директор на Центар за социјална работа во Гостивар.

Брачните проблеми и постапките за развод се почести меѓу младите парови. Стручните служби во Советувалиштето за брак и семејство во Гостивар сметаат дека младите немаат трпение и волја да разговараат за проблемите и да вложат труд во  нивно надминување. Така, кризите во комуникацијата и односите завршуваат со целосно распаѓање на брачната заедница.

Личната нетрпеливост е меѓу водечките причини за покренување постапка за развод, партнерите не сакаат да најдат заеднички јазик и не соработуваат, велат социјалните служби.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена