Поврзи се со нас

Гостивар

Двојно зголемен бројот на спонтани абортуси во Гостивар

Објавено

на

Драстичен пораст на спонтаните абортуси минатата година бележат гинеколозите во Гостивар. Речиси двојно повеќе трудници несакано ги загубиле бебињата, споредено со 2019-та. Ковид пандемијата има најголемо влијание врз ваквите црни резултати, сметаат лекарите. Нередовните прегледи поради страв од вирусот, стресот, па и самата болест ги наведуваат како едни од најчестите причини за спонтаните абортуси.

„Имаме зголемување на спонтаните абортуси, речиси двојно повеќе. Тоа се должи најверојатно на непосетување редовно матични гинеколози поради страв од ковид, има случаи и кога самите пациентки заболеле од ковид, целиот стрес од пандемијата и слично. Има повеќе причини, но факт е дека порастот на спонтаните аборти е голем“, рече д-р Агим Јакупи, раководител на гинекологија во Гостивар.

Податоците од гиеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница покажуваат дека претходно се регистрирале по 30-тина спонтани абортуси на годишно ниво. Лани таа бројка надминала 55. Возраста на трудниците обично се смета за ризик фактор, но во ланските случаи не била потврдена поврзаност. „Кај повозрасни пациентки ризикот од спонтан абортус е поголем, но сепак не може да кажамеме дека така било во сите случаи, нема такво правило“, вели д-р Јакупи.

Контролите кај матичните гинеколози, трудниците би требало да ги прават редовно еднаш месечно. Контролните прегледи се особено важни за жените со ризична бременост, нагласуваат лекарите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 10 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 12 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 13 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 13 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 14 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 17 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 17 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 18 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 19 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена