fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Двојно зголемена матност на водата во Гостивар, забраната за пиење се‘ уште важи

Објавено

на

Анализите на водата од градскиот водовод што ги направи подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар, покажуваат заматеност, двојно повисока од дозволените граници. Се‘ уште важи забраната за пиење на водата. Микробиолошката исправност се во рамки на нормалата, што значи дека бактерии во водата нема. Заматеноста се појави како последица на последните обилни врнежи од дожд што го зафатија регионот.

„По епидемиолошки индикации направивме анализи на водата во градскиот водовод во Гостивар, со земање на примероци од 8 мерни места. Резултатите покажаа дека има заматеност на водата и тоа е од обилните врнежи од дожд. Се надеваме дека состојбата во наредните денови ќе се стабилизира. Микробиолошките анализи се добри, бактериска загаденост нема. Проблем е заматеноста и затоа препорачуваме граѓаните да не ја пијат водата. И во селата направивме анализи на водата и таму состојбата е слична, значи потврдена е заматеност и водата не се препорачува за пиење.“, рече д-р Берун Мустафа од Центар за јавно здравје во Гостивар.

За да биде може повторно да се дозволи за пиење водата, треба да се добијат три последователни резултати од анализи со параметри кои одговараат на законски пропишаните.

И во последниот извештај на Центарот за управување со кризи пренесуваат дека ЈКП Комуналец известува дека се забранува употреба на водата од градскиот водовод за пиење во градот Гостивар и околните села.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!