fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

ДЗС за август пресмета просечна плата од 27.535 денари

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2020 година, изнесувала 27.535 денари.

Најниска плата добиваат вработените во секторите:  производство на кожа и слични производи од кожа (16.117 денари), заштитни и истражни дејности (16.283 денари), рибарство и аквакултура (17.503 денари), дејности за подготовка на оброци и служење на храна (17.733 денари).

Најдобро платени сектори остануваат информации и комуникации со месечни просечни примања од 48.806 денари, производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати (46.137 денари), финансиско-услужни дејности, освен осигурување и пензиски фондови (43.320 денари).

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!