Поврзи се со нас

Еден ден со..

Еден ден со: Џезаир Реџепи – конзерватор, уметник

Објавено

на

Неуморен творец со динамично секојдневие во очекување на принова

 

 Утрински ритуали и навики

Главно моите утрински ритуали не се разликуват од сите други што се во работен однос. Се разбира, раните утринските обврски се подготовка за на работа, пристигнување на работно место, запознавање со работните обврски и вообичаеното утринско кафе – еспресо. Но, мора да признам, ако има нешто невообичаено во моите утрински навики, тоа е вообичаениот проблем со пристигнување навреме на работното место 🙂

Текот на работниот дел од денот

Институцијата Конзерваторски Центар- Гостивар каде сум во редовен работен однос како конзерватор – уметник вајар, во периоди има динамични активности на полето на заштита на културните, историските и уметнички вредности во нашиот регион. Нашата работа е многу активна, динамична во многу области и пред се интересна и значајна за нашите општествени вредности, која секако бара професионално залагање и многу креативен пристап. Главно се карактеризира со теренско работење, креативност, но секако и со студиски методи и техники кои ги реализираме во нашето конзерваторско ателје.

Исполнување на слободното време

Поради фактот што мојот професионален работен ангажман многу малку се разликува од мојот уметнички пристап на животните навики и вредности, јас речиси не го разликувам работното време од слободното време. Факт е дека активностите кои ги правам на работното место многу се поврзани со моето “слободно време”. Но, ако треба да издвојам детали од моето слободно време, би рекол дека тоа е времето посветено на моето семејство, дружење со пријатели и колеги и следење на културни настани.

Во последните години во нашиот град има тенденција на организирање на многу културни настани: уметнички колонии, уметнички изложби, фолклорни настани и многу други хуманитарни активности. Се трудам да бидам постојано присутен, било како организатор, реализатор, но пред се како уметник.

Од каде црпите инспирација и енергија за уметничките дела?

Постојаното присуство на местата каде се одвиват многу настани од секаков карактер за мене е еден вид извор на инспирација и пристап на гледиште на нештата кои од после се развиват и се преточуват во енергија која се користи за реализирање на сите проекти кои следуват, и во краен случај, се надевам се развиваат во вистински уметнички дела.

Но, од друга страна мора да се признае дека во нашето општество многу голема улога имаат општествено-политичките случувања, економската криза и слично, така што останува малку простор за културна и уметничка активност. Иако духовното поднебје е контаминирано со невредности, мене тоа ме потикнува и инспирира да дадам повеке и со поголем елан да го подигнам моето уметничко и културно ниво. Мислам дека со овој пристап кон  уметноста ќе придонесам во развивање на уметничките и културните вредности на овие простори  и отворање на нови гледишта и алтернативи.

Дали е тешко да се биде човек со уметничка душа во денешно време?

Уметничката душа е посуптилна и мека, морам да признавам дека во ова време да се биде  професионален уметник не подразбира успешна професија, особено во нашата држава каде се истакнуваат различностите по многу основи; политичкиот и партискиот “бекграоунд”, поврзаноста со власта, познавање личности со влијание итн,  што директно влијае колку ке бидеш во можност да ги истакнеш сопствените уметнички квалитети. Во овој наш предолг транзиционен период владеат, за жал други вредности, поинакви од уметничките.

Конкретно од лично лошо искуство може да го истакнам случајот каде јас и други вајари од нашиот град конкуриравме со дела за трите албански културни и историски дејци во склоп на проектот “Скопје 2014”  и наидовме на апсолутна нетранспаретност при избор на делата кои ке се реализираат. Едноставно сакам да наведам дека постојат случаи кои се препреки и кои сигурно ја демотивират љубовта кон вредното и убавото, но никогаш не можат да ја згаснаат и уништат  уметноста. И покрај овие случувања јас ќе продолжам со силен резервоар на уметнички идеи и ќе продолжам да дејствувам во правец на поставување на вистински ликовни вредности.

Како го замислувате својот идеален летен одмор?

Морам да признавам дека во минатото во многу наврати сум го доживеал мојот идеалне летен одмор, затоа што тогаш немав многу обврски и професионални ангажмани како што ги имам сега, што некогаш и ги расипуват плановите. Но, тоа не значи дека нема да се обидам и во иднина  да доживеам идеален летен одмор.

Оваа година  јас и Беса мојата сопруга, очекуваме принова и секако сме возбудени дека заради таа голема среќна промена во нашиот живот, со задоволство остануваме дома. Тоа значи дека мојот најидеален летен одмор од соништа годинава, ќе биде реален.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 9 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена