Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Елена Филипоска, банкарски службеник

Објавено

на

„Децата и сопругот се мојот универзум!“

Кои се твоите утрински ритуали и навики?

Станувам рано. Прво го пијам утринското кафе без кое не можам да функционирам. Се подотвувам за на работа и правам план за се‘ што треба да направам тој ден.

Како тече еден твој работен ден?

Работниот ден ми почнува во 8 часот наутро и завршува во 16 часот. Работата како банкарски службеник бара голема концентрација, посветеност и добро расположение. Секој ден сум во комуникација со многу клиенти. Многу важна работа во банкарството е стекнување на доверба на клиентите, мислам дека довербата е важен фактор за успешен деловен однос. Работам во екпозитурата на банката во Гостивар и скоро цело работно време сум пред компјутер. Имам одличен тим на колеги со кои меѓусебно се помагаме и имаме големо разбирање.

Што е клучно кај една личност за успех во кариерата?

Според мене, за да имате успех во кариерата најважно е да ја работите професијата која ја сакате и тоа што го работите да го правите со голема посветеност. Тогаш успехот е загарантиран.

Ако не си банкарски службеник , по професија , би била….

Ах, тешко прашање, не знам, најверојатно би била просветен работник.

Како го исполнуваш слободното време?

Слободното време го поминувам со семејството. Со моите две златни деца и сопругот кои се мојот универзум. Со нив времето многу брзо ми поминува. Знаеме да прошетаме до Маврово или Пожаране за викенд, да ги наполниме батериите. Сакам да прочитам добра книга, да гледам филм или да изиграм партија ЈАМБ.

Три најважни нешта во животот ти се …

Најважното нешто во животот е моето семејство

Планина или море за одмор?

И едното и другото. Планината ја сакам поради свежиот воздух, а мирисот на море е најубав на лето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 7 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 8 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 8 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 9 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 11 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 12 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 13 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 14 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 14 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 16 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 16 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

NJË DITË ME : Elena Filiposka, nëpunës banke

Објавено

на

“Fëmijët dhe bashkëshorti janë univerzi im”

Cilat janë ritualet dhe zakonet e tua të mëngjesit?  

Ngrihem herët. E pij kafen e mëngjesit pa të cilën nuk mundem të funksionojë. Përgatitem për në punë dhe bëj plan çka duhet të bëj atë ditë.

Si rrjedh një ditë pune e jotja?

Dita e punës më fillon në ora 8 në mëngjesit dhe mbaron në ora 16. Puna si nëpunës banke kërkon koncentrim të madh, përkushtim dhe disponim të mirë. Çdo ditë jam në komunikim me shumë klientë. Një punë shumë e rëndësishme te puna bankare është fitimi i besimit, mendoj që besimi është faktor i rëndësishëm për  raport të mirë profesional të punës. Punoj në zyrën e degës në Gostivar dhe gati gjithë orarin e punës jam para kompjuterit. Kam një ekip të shkëlqyer të kolegëve me të cilët ndërmjet vete ndihmohemi dhe kemi mirëkuptim të madh.

Çka është kyqe për një person për sukses në karrierë? 

Sipas meje, për të pasur sukses në karrierë më e rëndësishme është t’a punoni profesionin që e doni dhe atë që e punoni t’a bëni me përkushtim të madh. Atëherë suksesi është i garantuar.

Nëse nuk je nëpunës banke, sipas profesionit, do të ishe… 

Ah, pyetje e rëndl, nuk e di, me siguri do të isha edukatore.

Si e plotëson kohën e lirë? 

Kohën e lirë e kaloj me familjen. Me dy fëmijët e mi të dashur dhe bashkëshortin të cilët janë universi im. Me to koha më kalon shumë shpejtë. Dijmë të shëtisim deri në Mavrovë ose Pozharane për vikendi, t’i mbushim bateritë. Dua të lexoj libër të mirë, të shoh film ose të luaj një parti JAMB.

Tre gjërat kryesore në jetën tënde janë… 

Gjëja më e rëndësishme në jetën time është familja.

Mal ose det për pushim?

Edhe njëra edhe tjetra. Malin e Dua për shkak të ajrit të freskët, kurse aroma e detit është më i miri në verë.

Популарно изминативе 100 дена