Поврзи се со нас

Гостиарски

ЕДЕН ДЕН СО: Ход Мифтари, директор на Центарот за култура во Гостивар

Објавено

на

  • Shqip

„Секој ден барем 30 минути полнење на душата и тајм аут од стресови“

 

-Кои се вашите утрински ритуали и навики?

Секое утро е борба со алармот, потоа нормално урбана медитација со утринско кафе. Првото кафе го пијам сам, затоа што тоа ми е моментот каде ги правам сите работни планови. Второто со колеги каде дискутираме за агендата и идните проекти.

-Како тече еден ваш работен ден?

Mојот просечен ден на работа, го започнувам со проверка на е-поштата. На овој начин организирам сè на почетокот на денот. Потоа, го разгледувам списокот со обврски и започнувам со проектите со најголем приоритет. Поголемиот дел од утрото го минувам со состаноци со колеги уметници од кои учам нови идеи. Тука откривам дека сум најкреативен! По ручекот, почнувам повеќе да се посветувам на аналитичките аспекти на мојата работа. Откривам дека овој спој на креативното и аналитичкото ми помага да останам заинтересиран за тоа што го работам. Додека уживам во мојата моментална улога, барам можност да научам нови вештини и да работам на поголеми проекти.

-Што е најважно во раководењето со главната установа за култура во Гостивар, Центарот за култура?

Менаџерот е ефикасен ако има јасна визија на ефективна институција, грижата за перформанси, а достигнувањата и успехот мора да бидат дел од неговиот ментален склоп.Доброто менаџирање со човечки и финансиски ресурси се неопходни во културните институции исто толку како и во секоја компанија. Управувањето со културните институции кај нас е комплексна задача, бидејќи тие треба да се потпрат на финансирање од основачот, држава или општина. Ако немаш добра финанциска поддршка тога мораш да импровизираш. А импровизацијата е исто така уметност.

-Каде и како го наоѓате својот внатрешен мир?

Дефинитивно тајм аут од сите стресни фактори во животот. Ако се дистанцирате од сите непотребни муабети, ќе откриете дека вистинската среќа доаѓа од мирните и втемелени моменти што ги имате со вашето семејство. Не мора да ги блокирате сите надворешни фактори на стресот, продолжете, работете, но важно е да ја надополните душата барем 30 минути и да се ослободите од стресот и комплексноста на современиот живот.

-Кој момент го паметите како најсреќен во животот?

Раѓањето на децата е благословен момент во животот на секој човек, не можам да замислам посреќни денови од раѓањето на моите две дечиња.

-Вашето животно мото е…

Carpe diem и Memento mori (лат)

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 21 минута

Кога треба да се запре со тренингот?

Македонијапред 3 часа

Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

Гостиварпред 4 часа

Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

Гостиварпред 5 часа

Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

Локални избори 2021пред 6 часа

Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

Македонијапред 6 часа

Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

Македонијапред 6 часа

Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

Гостиварпред 7 часа

ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

Македонијапред 8 часа

МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

Гостиварпред 9 часа

Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 10 часа

Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

Здравје и убавинапред 12 часа

Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

Технологијапред 22 часа

Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

Вестипред 5 дена

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 1 недела

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Локални избори 2021пред 2 недели

Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

Гостиварпред 3 дена

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Гостиварпред 1 недела

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Локални избори 2021пред 2 недели

Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

Гостиварпред 2 недели

Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

Локални избори 2021пред 2 недели

Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

Спортпред 2 недели

Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

Гостиварпред 2 недели

Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

Локални избори 2021пред 1 недела

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

Гостиварпред 1 недела

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Локални избори 2021пред 2 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 8 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!