Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Озан Адеми, менаџер за продажба

Објавено

на

Гостиварецот во Минесота: „Ми недостига Гостивар, но уживам во земјата на можностите“

Кои се твоите утрински ритуали и навики?

Утрото го почнувам со мојот син Харисон кој има две и пол години, секој ден ме буди во 6 часот наутро. Кога станувам прва работа што правам е туширање, па го пијам утринското кафе пред компјутер, ја проверувам состојбата на моите веб страни, и целиот сообраќај што се одвивал преку ноќ. Откако ќе завршам со проверките, се префрлам во Македонија, т.е ги читам вестите во Македонија и Гостивар.

Како и со какви обврски ти поминува работниот дел од денот?

Работниот ден ми почнува во 9 часот, трае 8 часа. Работам како менаџер во продавница која е специјализирана за продажба на пури на големо и мало. Секој ден ми почнува со проверка на сите нарачки кои треба да се испорачаат истиот ден, имам повеќе вработени на кои им назначувам задачи кои треба да ги извршат во текот на денот. Додека се спремаат сите тие нарачки, проверувам колку роба и каква роба треба да се нарача за нашите продавници. Соработуваме со многу светски реномирани компании кои се занимаваат со производство на пури.

Со што го исполнуваш слободното време?

Слободното време го исполнувам со многу интересни работи. Животна желба ми беше да гледам НБА натпревар во живо, сега ја имам таа можност , одам и гледам НВА натпревари многу често, иако тимот на Минесота, Timberwolves sucks :)))))). Втора работа што многу често ја правам е посета на северниот дел од Минесота т.е Езерото Супериор, едно од најголемите езера во светот. Таму го поминувам поголемиот дел од слободното време, многу е големо и треба многу време да се види целата природа. Секогаш одам таму со моето семејство и секогаш ми е убаво, посетуваме различни места на истото езеро.

Како е да се биде гостиварец во Минесота?

Па вака, да се биде Гостиварец во Минесота не е тешко, само една голема работа што требаше да се навикнам беше многу тешка, а тоа е долгата зима која трае и по 6 месеци, со температури од -45 целзиусови, со многу ветер и мраз. Кога првпат дојдов во Минесота, ми беше многу тешко додека се навикнав на поларните температури. Или накратко, ние од Гостивар може да се навикнеме секаде и на секакви услови, хехе.

Што поточно работиш и какви се условите за работа во САД?

Работам како Менаџер за продажба во компанија која се занимава со продажба на пури и тобако. Или поточно, имам тим од 10 вработени со кои работам на нарачки, пакување, испорака. Исто така работам на нарачки за 6 други продавници кои се во сопственост на нашата компанија и се наоѓаат на територијата на која јас дејствувам. Бизнис условите во Соединетите Американски Држави се без лимит. Не за џабе ја нарекуваат “America, the land of oportunity” или во превод, земјата на можностите. Секој млад, паметен и работлив човек, кој сака да направи нешто повеќе од својот живот, треба да дојде тука, во земјата на можностите, земјата каде се е можно.

Откриј ни нешто од листата на неостварени желби?

Па немам многу неостварени желби, една од малкуте желби која и е многу скромна , е тоа што многу сакам мојот син Харисон да научи да го говори мојот мајчин јазик.

Ти недостасува ли Гостивар ?

Гостивар е градот каде мајка ми и татко ми живеат и многу ми недостасуваат, градот каде имам многу добри пријатели и другари со кои пораснав. Гостивар секогаш ќе ми недостасува, тоа е една работа од која не може ниеден гостиварец што заминал надвор од Македонија така лесно да ја преболи. Гостивар е посебен град, град каде сите се знаеме, сите сме поврзани на некој начин.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 13 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 17 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 21 час

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 22 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена