Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

„Секоја личност е уникатна, треба да се биде свој секогаш“

Објавено

на

Кои се вашите утрински ритуали и навики?

-Задолжително, утринско кафе… И спремање за работни обврски…

Како тече еден ваш работен ден?

-Како и секоја институција, која пoседува голем број на вработени, има искреност, почитување, соработка, и недоразбирања кои се дел од секојдневието.

Што е клучно за успешно менаџирање со една образовна установа?

-Менаџирањето не е личност или позиција. Тоа е сложен морален однос помеѓу луѓето заснован на доверба, обврска, посветеност, емоции и заедничка визија за доброто на сите со кои соработувам! Триаголникот- наставник- родител- ученик е клуч на институцијата! “Воспитанието е тоа, кое останува, кога личноста заборава што научилa во училиштето!”

Кој ви е омилен начин да го исполните слободното време?

-Слободното време го поминувам покрај семејството, читам, пешачам…

Кога станува збор за изгледот, на што најмногу обрнувате внимание?

-Целосниот изглед ми е важен, како секоја жена, но косата и чевлите ми се омилени.

Ваша движечка сила и инспирација во животот се…

-Моите најблиски, родителите и сите кои ме почитуваат.

Најголемата животна лекција сте ја добиле од…

-Една од речениците на моите прекрасни родители е – животот не е лесен за никого од нас, биди своја секогаш, клучот на среќата е да престанеш да се споредуваш со другите, секоја личност е уникатна и не секој ќе го има твоето видување-хоризонт.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 19 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

NJË DITË ME: Shpresa Useini, drejtoreshë e SHFK “Ismai Qemali Gostivar

„Секоја личност е уникатна, треба да се биде свој секогаш“

Објавено

на

Cilat janë ritualet dhe zakonet tuaja të mëngjesit?

-E detyrueshme, kafja e mëngjesit… Dhe përgaditje për obligimet e punës…

Si rrjedh një ditë e juaj e punës?

-Si çdo institucion, që posedon numër të të punësuarve, ka sinqeritet, respekt, bashkëpunim, dhe mosmarrëveshje të cilat janë pjesë e përditshmërisë.

Çka është kyçe për menaxhim të suksesshëm me një institucion arsimor?

Menaxhimi nuk është person ose pozicion. Ajo është një lidhje e ndërlikuar morale mes njerëzve e bazuar mbi besimin, obligimin, përkushtimin, emocioneve dhe vizion të përbashkët për të mirën e të gjithëve me të cilët bashkëpunoj! Trekëndëshi- arsimtar- prind- nxënës është çelsi i institucionit! “Edukimi është ai, që mbetet, kur personi harron çka ka mësuar në shkollë!”

Cila është mënyra e preferuar t’a përmbushni kohën e lirë?

Kohën e lirë e kaloj pranë familjes, lexoj, eci…

Kur bëhet fjalë për dukjen, mbi çka kushtoni më së shumti kujdes?

E gjithë pamja është e rëndësishme për mua, si çdo grua, por flokët dhe këpucët janë të preferuarat e mia.

Fuqia dhe inspirimi juaj lëvizës në jetë janë…

Më të afërmit e mi, prindët dhe të gjithë që më respektojnë.

Mësimin më të madh të jetës e keni marrë nga…

Një nga fjalitë e prindërve të mi të dashur është- jeta nuk është e lehtë për asnjë nga ne, ji vetvetja gjithmonë, çelësi I lumturisë është të ndalosh të krahasohej me të tjerët, çdo person është unik dhe jo çdokush do t’a ketë shikimin tënd- horizontin tënd.

Популарно изминативе 100 дена