Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

„Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката“.

Објавено

на

Кои се твоите утрински ритуали и навики?

Станувам рано наутро околу 6 часот, таа навика ми има останато уште од моите млади атлетски денови. Четириесет минути  до 1 час, претежно наутро одам да џогирам или правам аеробични вежби. Појадокот гледам секогаш да биде здрав, практикувам прво да изедам некое овошје. Обично првото еспресо знам да го испијам со моите пријатели.

Како тече еден твој работен ден?

Мојот работен ден е исполнет со тренинзи. Се подготвувам за тренинзите што ми следат во текот на денот било тоа да се индивидуални или екипни. Ја разгледувам програмата за работа и ако е потребно ги подготвувам и реквизитите што ми се потребни за тренинг. Тренинзите можат да бидат на стадион, фитнес или во сала. Често пати тренираме и по два пати во текот на денот. После одработениот утрински тренинг ги собирам информациите од тренингот и се подготвувам за вториот попладневен тренинг. Вака обично трае еден мој работен ден.

Со што го исполнуваш слободното време?

Слободното време најмногу сакам да го поминувам со семејството. Многу гледам спортски настани. Се дружам со пријателите. Сакам да се информирам од порталите. Исто така секое слободно време гледам да отпатувам некаде.

Без што не можеш да го замислиш својот живот?

Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката.

Маратонот на Банката на Америка или Чикаго Маратон (2002). Еден од најпопуларните маратони во светот и кој е познат по својот рамен и брз тек, со повеќе од 40.000 учесници секоја година.

Каде се гледаш себе си за 10 години?

Од моето 30 годишно досегашно искуство во спортот секогаш се надоградував и мислам доволно созреав како тренер, а  тоа го докажуваат и резултатите што ги имам постигнато со некои спортисти на меѓународно ниво и тоа со спортисти од нашата држава. Неостварена желба ми е учество и медал на Олимписки игри и се надевам дека овој сон ќе ми се исполни.

Твој совет до читателите во однос на одржувањето кондиција и здравјето…

Спортувајте! Пешачете, џогирајте, возете велосипед, одете во фитнес пет пати во текот на неделата барем по 1 час во текот на денот. Убаво е да се има некоја активност.  Внимавајте на исхраната. Посетувајте доктор и редовно контролирајте го вашето здравје.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

NJË DITË ME: Trajçe Bogdanoski, profesor i edukatës fizike dhe trajner fitnesi

„Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката“.

Објавено

на

Cilat janë ritualet dhe zakonet e tua të mëngjesit? 

Zgjohem herët në mëngjes rreth orës 6, ai zakon më ka mbetur që nga ditët e mia të reja atletike. Dyzet minuta deri në 1 orë, relativisht në mëngjes shkoj në vrapim ose bëj ushtrime aerobike. Mëngjesi shoh çdoherë të jetë i shëndetshëm, praktikoj para të ha ndonjë frutë. Zakonisht espreson e parë di t’a pi me miqtë e mi.

Si rrjedh një ditë e punës e jotja?

Dita ime e punës është e mbushur me trajnime . Përgatitem për trajnimet që më pasojnë gjatë ditës qoftë ato individuale ose ekipore. E rishikoj programin për punë dhe nëse është e nevojshme i përgatis edhe rekuizita që më nevojiten për trajnimin. Trajnimet mund të jenë në stadium, fitnes ose në ndonjë sallë. Shpeshherë stërvitemi edhe dy herë gjatë ditës. Pas trajnimit të kryer mëngjesor i mbledh informacionet e stërvitjes dhe përgatitem për trajnimin e dytë të pasdites. Kështu zakonisht zhvillohet një ditë e imja.

Me çka e plotëson kohën e lirë?

Kohën e lirë më së shumti dua t’a kaloj me familjen. Shumë shoh ngjarje sportive. Shoqërohem me miqtë. Dua të informohem nga portalet. Gjithashtu në çdo kohë të lirë shoh të udhëtojë diku.

Pa çka nuk mundesh t’a imagjinosh jetën tënde? 

Nuk mundem t’a imagjinoj jetën pa sport. Atletika është dashuria ime. Edhe njëherë kur do të zgjidhja profesion në jetë prapë do t’a zgjidhja atletikën.

Martini i Bankës së Amerikës ose Çikago Maraton (2002). Një nga maratonat më të njohura në botë dhe i cili është i njohur pas rrjedhës së sheshtë dhe të shpejtë, me më shumë se 40.000 pjesëmarrës çdo vitë. 

Ku e sheh veten për 10 vite? 

Nga përvoja ime e deritanishme 30 vjeçare në sport gjithmonë rindërtohesha dhe mendoj se mjaftueshëm jam pjekur si trajner, e atë e provojnë edhe rezultatet që i kam arritur me disa sportistë në nivel ndërkombëtar dhe ato janë sportistë nga shteti jonë. Dëshirë e parealizuar e kam pjesëmarrjen dhe medaljen në Lojërat olimpike dhe shpresoj se kjo ëndërr do të më plotësohet.

Këshilla jote deri te lexuesit në lidhje me mirëmbajtjen e kondicionit dhe shëndetit…  

Bëni sport! Ecni, vraponi, ngasni biçikletë, shkoni në fitnes pesë ditë gjatë javës së paku nga 1 orë në ditë. Mirë është të jeni ndonjë aktivitet. Kini kujdes me ushqimin. Vizitoni mjekun dhe rregullisht kontrollojeni shëndetin tuaj.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена