Поврзи се со нас

Një ditë me..

NJË DITË ME: Trajçe Bogdanoski, profesor i edukatës fizike dhe trajner fitnesi

„Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката“.

Објавено

на

Cilat janë ritualet dhe zakonet e tua të mëngjesit? 

Zgjohem herët në mëngjes rreth orës 6, ai zakon më ka mbetur që nga ditët e mia të reja atletike. Dyzet minuta deri në 1 orë, relativisht në mëngjes shkoj në vrapim ose bëj ushtrime aerobike. Mëngjesi shoh çdoherë të jetë i shëndetshëm, praktikoj para të ha ndonjë frutë. Zakonisht espreson e parë di t’a pi me miqtë e mi.

Si rrjedh një ditë e punës e jotja?

Dita ime e punës është e mbushur me trajnime . Përgatitem për trajnimet që më pasojnë gjatë ditës qoftë ato individuale ose ekipore. E rishikoj programin për punë dhe nëse është e nevojshme i përgatis edhe rekuizita që më nevojiten për trajnimin. Trajnimet mund të jenë në stadium, fitnes ose në ndonjë sallë. Shpeshherë stërvitemi edhe dy herë gjatë ditës. Pas trajnimit të kryer mëngjesor i mbledh informacionet e stërvitjes dhe përgatitem për trajnimin e dytë të pasdites. Kështu zakonisht zhvillohet një ditë e imja.

Me çka e plotëson kohën e lirë?

Kohën e lirë më së shumti dua t’a kaloj me familjen. Shumë shoh ngjarje sportive. Shoqërohem me miqtë. Dua të informohem nga portalet. Gjithashtu në çdo kohë të lirë shoh të udhëtojë diku.

Pa çka nuk mundesh t’a imagjinosh jetën tënde? 

Nuk mundem t’a imagjinoj jetën pa sport. Atletika është dashuria ime. Edhe njëherë kur do të zgjidhja profesion në jetë prapë do t’a zgjidhja atletikën.

Martini i Bankës së Amerikës ose Çikago Maraton (2002). Një nga maratonat më të njohura në botë dhe i cili është i njohur pas rrjedhës së sheshtë dhe të shpejtë, me më shumë se 40.000 pjesëmarrës çdo vitë. 

Ku e sheh veten për 10 vite? 

Nga përvoja ime e deritanishme 30 vjeçare në sport gjithmonë rindërtohesha dhe mendoj se mjaftueshëm jam pjekur si trajner, e atë e provojnë edhe rezultatet që i kam arritur me disa sportistë në nivel ndërkombëtar dhe ato janë sportistë nga shteti jonë. Dëshirë e parealizuar e kam pjesëmarrjen dhe medaljen në Lojërat olimpike dhe shpresoj se kjo ëndërr do të më plotësohet.

Këshilla jote deri te lexuesit në lidhje me mirëmbajtjen e kondicionit dhe shëndetit…  

Bëni sport! Ecni, vraponi, ngasni biçikletë, shkoni në fitnes pesë ditë gjatë javës së paku nga 1 orë në ditë. Mirë është të jeni ndonjë aktivitet. Kini kujdes me ushqimin. Vizitoni mjekun dhe rregullisht kontrollojeni shëndetin tuaj.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 9 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

„Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката“.

Објавено

на

Кои се твоите утрински ритуали и навики?

Станувам рано наутро околу 6 часот, таа навика ми има останато уште од моите млади атлетски денови. Четириесет минути  до 1 час, претежно наутро одам да џогирам или правам аеробични вежби. Појадокот гледам секогаш да биде здрав, практикувам прво да изедам некое овошје. Обично првото еспресо знам да го испијам со моите пријатели.

Како тече еден твој работен ден?

Мојот работен ден е исполнет со тренинзи. Се подготвувам за тренинзите што ми следат во текот на денот било тоа да се индивидуални или екипни. Ја разгледувам програмата за работа и ако е потребно ги подготвувам и реквизитите што ми се потребни за тренинг. Тренинзите можат да бидат на стадион, фитнес или во сала. Често пати тренираме и по два пати во текот на денот. После одработениот утрински тренинг ги собирам информациите од тренингот и се подготвувам за вториот попладневен тренинг. Вака обично трае еден мој работен ден.

Со што го исполнуваш слободното време?

Слободното време најмногу сакам да го поминувам со семејството. Многу гледам спортски настани. Се дружам со пријателите. Сакам да се информирам од порталите. Исто така секое слободно време гледам да отпатувам некаде.

Без што не можеш да го замислиш својот живот?

Не можам да го замислам животот без спорт. Атлетиката е мојата љубов. Уште еднаш кога би бирал професија во животот повторно би ја избрал атлетиката.

Маратонот на Банката на Америка или Чикаго Маратон (2002). Еден од најпопуларните маратони во светот и кој е познат по својот рамен и брз тек, со повеќе од 40.000 учесници секоја година.

Каде се гледаш себе си за 10 години?

Од моето 30 годишно досегашно искуство во спортот секогаш се надоградував и мислам доволно созреав како тренер, а  тоа го докажуваат и резултатите што ги имам постигнато со некои спортисти на меѓународно ниво и тоа со спортисти од нашата држава. Неостварена желба ми е учество и медал на Олимписки игри и се надевам дека овој сон ќе ми се исполни.

Твој совет до читателите во однос на одржувањето кондиција и здравјето…

Спортувајте! Пешачете, џогирајте, возете велосипед, одете во фитнес пет пати во текот на неделата барем по 1 час во текот на денот. Убаво е да се има некоја активност.  Внимавајте на исхраната. Посетувајте доктор и редовно контролирајте го вашето здравје.

Популарно изминативе 100 дена