Поврзи се со нас

Гостивар

ЕДЕН ДЕН СО: Вјоса Селими – Оддел за комуникации ЕВН Македонија

Објавено

на

  „Имам златно правило во животот за кое сум емоционално врзана“

  Кои се твоите утрински ритуали и навики?

  Станувањето рано ми е најважно, а веднаш потоа  правам план за дневните задачи, но секогаш со позитивни  мисли.  Верувам дека начинот на размислување во првите минути после будење го одредуваат текот на целиот ден.

  Се подготвувам за на работа секогаш придружена од музика. Ме привлекува едноставното и се обидувам да се придржувам кон тоа во сите области од животот. Се стремам да правам работи кои се практични, а кои истовремено ќе ме поттикнат и ќе ми дадат енергија. Во однос на исхраната го почитувам правилото секогаш да се јаде пред пиење кафе. Сметам дека секој од нас треба да го започне денот најмалку 2 часа пред првата работна средба или задача.

  Како тече еден твој работен ден?

  Многу често работниот ден ми започнува со телефонски повици. Исто така, често се случува да ми започне и пред да стигнам на работа. Функционирам во канцеларија, но и надвор, без фиксно работно време. Често се случува да работам и надвор од работното време. Кратко кажано, секој ден е различен.

  Природата на работата како портпарол наложува да се соочуваш со многу предизвици и непланирани работи во денот. Меѓутоа со тек на време тоа станува дел од рутината и се навикнуваш да работиш со таа динамика.

  Оваа работа бара фокус и внимание, а објаснувањата секогаш мора да бидат прецизни и јасни.

  Имам голема среќа што имам прекрасни колеги во одделот за Комуникации каде работам. Сите сме многу колегијални и меѓусебно си помагаме. Во одделот владее позитивна енергија и тоа уште повеќе ми помага во завршувањето на работните задачи.

  Најдобриот совет што си го добила во животот е…

  „Никогаш не заборавај дека ти си главниот лик во твојата животна приказна“ се мудрите зборови кои ми ги кажа мојот најценет колега и  пријател Атанас Ковачевски кој лани прерано не напушти.

  Тоа златно правило за кое сум емоционално врзана засекогаш ќе биде дел од мене и моите животни одлуки.

  Со што најмногу сакаш да го исполнуваш слободното време?

  Ме прави среќна дружењето со најблиските и пријателите/ките, па затоа најголемиот дел од слободното време се обидувам да го поминам со нив. Сакам да читам и да гледам филмови во кино.

  На што најмногу обрнуваш внимание во својот изглед?

  Најголемото внимание и нега ги добива мојата кожа, а на второ место доаѓаат веѓите и трепките. Секако дека тоа не е се, но ако треба да ги рангирам тие имаат предност. Долгата коса ми е само добра наследена генетика.

  Ми се допаѓаат само темните бои и најчесто носам таква облека. Да не заборавам да споменам, обожавам долги мантили.

  Каде се гледаш себе си за 10 години?

  За 10 години пред се се гледам со истиот борбен дух што отсекогаш сум го имала. Опкружена со најсаканите и уште пореализирана на професионален и приватен план.

  Како ковид пандемијата ти го промени животот?

  Пандемијата не натера да го цениме моментот и да се радуваме на сегашноста. Осетивме колку се важни нашите одлуки и дека еден ден ќе мора да се соочиме и да живееме со нив. Научивме дека здравјето е пред се и дека треба да ги отстраниме сите работи што негативно ни влијаат или ни прават да стагнираме во животот. Најважно е да се опкружиме со луѓе кои не сакаат и почитуваат, бидејќи само така ќе бидеме мотивирани за напредок.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 32 минути

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 13 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 14 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 17 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 19 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 21 час

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 22 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!