fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Единаесет дена кои никогаш не постоеле

Објавено

на

Единаесет дена нема никогаш да ги пројдете во ниту еден учебник по историја. Зошто? Бидејќи никогаш не постоеле.

Доколку почнете да барате историски настан кој се случил помеѓу 5-ти и 14-ти октомври 1582-ра година сигурно нема да пронајдете ништо. Одговорот е едноставен, се работи за денови кои никогаш не се случиле, односно не постојат.

Всушност се работи за интересен историски феномен. Токму таа година, 1582-ра, папата Гргур XIII на 4-ти октомври издал декрет со кој вовел нов календар. Неговиот нов календар и денес е во употреба во најголемиот број земји во светот и го знаеме како Грегоријански календар. Со него го заменил, до тогаш важечкиот календар кој го вовел Јулиј Цезар во 46-та година пред новата ера и кој според него се вика Јулијански календар.

Како сето ова има врска со таканаречените непостоечки денови?

Бидејќи од воведувањето на јулијанскиот до воведувањето на грегоријанскиот календар се појавила разлика од 11 дена, папата Гргур едноставно наредил тие вишок денови да се избришат. Па така после 4-ти октомври 1582-ра година осамнал 15-ти октомври 1582-ра година.

Инаку разликата помеѓу стариот и новиот календар константно се зголемува. Па така денес таа разлика изнесува 13 дена. Во 2100-та година јулијанскиот календар ќе доцни 14 дена позади грегоријанскиот, во 2200-та 14 и така натаму.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!