Поврзи се со нас

Вести

Единствена Русија на Путин победи на регионалните и општинските избори

Објавено

на

Во Русија се одржаа регионални и општински избори, вклучително и избори во четири украински региони кои Москва ги прогласи за своја територија, а резултатите покажуваат силна поддршка за рускиот претседател Владимир Путин и неговата партија Единствена Русија.

Меѓу реизбраните е и градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, близок соработник на Путин, кој освои повеќе од 75 отсто од гласовите, објавија британските медиуми.

Партијата Единствена Русија победи на изборите во четирите украински региони кои Русија ги анектира минатата година по референдумот, Доњецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР) и регионите Херсон и Запорожје, покажуваат податоците на локалните изборни комисии, пренесуваат руските медиуми.

-Врз основа на 100 отсто преброени гласови во областа Херсон, Единствена Русија победи со голема разлика на изборите за собранието на тој регион, изјави претседателката на регионалната изборна комисија Марина Захарова.

Врз основа на тоа, Единствена Русија освои 28 мандати, Комунистичката партија на Руската Федерација четири,  Либерално-демократската партија на Русија (ЛДПР) три, а еден мандат и припадна на партијата Праведна Русија – Патриоти – За вистината.

Централната изборна комисија објави дека Единствена Русија освоила 74,63 отсто од гласовите во ЛНР откако обработила 100 отсто од гласачките ливчиња.

Според зборовите на заменик-претседателката на Изборната комисија Маријана Сумска, Единствена Русија добила 39 од 50 пратенички места во Народниот совет на ЛНР.

Сумска рече дека регионалниот огранок на политичката партија ЛДПР во Луганск освоил пет мандати, партијата Праведна Русија – Патриоти – за вистината освоила два мандата, а Комунистичката партија на Руската Федерација освоила четири мандати.

Во областа Запорожје, Единствена Русија доби 83,01 отсто од гласовите врз основа на резултатите од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња, објави регионалната изборна комисија.

Според изборната комисија на ДНР, Единствена Русија на изборите освоила 75,69 отсто од гласовите.

За прв пат, според руското законодавство, избори се одржаа во Доњецката и Луганската народна република, Херсон и Запорожје.

Замениците на народните совети беа избрани во ДНР и ЛНР, регионалната Дума во регионот Херсон и законодавното собрание во регионот Запорожје.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 12 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена