fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Единствениот музичар на светот кој свири на инструменти од мраз

Објавено

на

Свирел концерти во внатрешноста на замрзнати водопади, на врвот на 3000 метри високи глечери, во масивни ледени сводови на температура од -33 степени целзиусови.

Иако можеби звучи чудно, за Терје Исунгсет, првиот и единствениот леден музичар во светот, овие услови за работа се составен дел од работата, пренесува СиЕнЕн. Овој норвежанец свири на ледени, замрзнати инструменти дваесетина години и основач е на норвешкиот леден фестивал во Геил.

Љубовта кон “ледената музика“ започнала кога имал 20 години, кога бил повикан да свири на концерт во внатрешноста на замрзнат водопад.

“Како музичар одлучив да работам со природата што ме опкружува и пробав инструменти од мраз“ – вели Исунгсет.

Како перкусионист, започнал со едноставни ледени ѕвона, користејќи сталактити кои се формираат во суровата норвешка зима. Од тогаш, неговиот репертоар се проширил на тапани, тромбон, харфа, труба… Но освен што свири, тој направил и различни инструменти, од мраз се разбира.

Еден од најнеобичните инструменти кои ги направил бил леден тромбон изрезбан од глечер стар 2500 години во Норвешка. Траел само 50 настапи, но тоа, според ледените стандарди, е долг период.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!