Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Една порција малини, цело богатство од хранливи материи

Објавено

на

  • Shqip

Ако сакате да внесете најмногу хранливи материи од само една порција, треба да јадете малини.

Малините се најдобра опција бидејќи содржат најголемо количество диетални влакна. Една чаша малини содржи околу осум грама диетални влакна, што е 32 проценти од дневната вредност што ви треба. Влакната се важни поради неколку работи.

Влакната можат да помогнат во исфрлање на токсините од телото, ги олеснуваат воспаленијата во цревата, па дури и може да ви помогне да изгубите и некој килограм. Малините и капините се видови овошје што содржат најмногу растителни влакна, така што дефинитивно треба да ги вклучите во вашата исхрана.

Малините содржат и големи количини на витамин Ц, многу манган, витамин К, железо, магнезиум, фосфор, калиум, бакар, тиамин, калциум, цинк, како и витамини Е, А и Б6. Тоа значи ако јадете порација малини, ќе внесете голема количина хранливи материи.

Покрај тоа, малините се богати со антиоксиданти кои се важни за здравјето на вашите клетки, кои се борат против оксидативниот стрес. Високиот оксидативен стрес е поврзан со разни видови на болести како што се рак, дијабетес и срцеви заболувања. Покрај тоа, докажано е дека антиоксидансите имаат својства против стареење.

Другите бобинки се исто така богати со хранливи материи, како што се боровинките и јагодите, но малините имаат значително повеќе влакна.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 23 минути

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 3 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 3 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 4 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 6 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 7 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 8 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 9 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 21 час

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 24 часа

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Македонијапред 1 ден

Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Македонијапред 1 ден

Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена