Поврзи се со нас

Гостивар

Едногласно усвоен буџетот на Општина Гостивар за 2023-та од над 1,2 милијарди денари

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница го усвои буџетот за 2023-та година, кој има вкупна финансиска рамка од над 1,2 милијарди денари. За буџетот рака кренаа сите советници, по претходни образложувања од локалната самоуправа, коментари и предлози.

„Сакам да истакнам дека во делот на трошоци за градоначалникот во буџетот има значително намалување. Би направил споредба со 2017-та година, кога тие трошоци биле 15 милиони денари, а за 2023-та предвидуваме 8,2 милиони денари. Од нив околу 10% се за социјална поддршка“, рече меѓу другото градоначалникот Арбен Таравари.

Советничката група на СДСМ излезе со неколку предлози кои побараа да се земат предвид и да се вметнат во буџетските ставки.

„Изработка на проект за „стрит бол“ игралиште кој ќе биде доставен до Агенцијата за млади и спорт, изработка на проект за дополнителен објект на градинката Пролет во Циглана кој ќе биде доставен до Министерство за труд и социјала, ставање во функција на стационарите и проширување на капацитетите, реконструкција на детските игралишта во Малеарди и Кеј Вардар и на салата во ОУ „Гоце Делчев“, повеќе паркинг места, изградба на катна гаража…“, наведе советникот Станиша Матески.

Советникот Лек Далипи од ДУИ меѓу другото искажа повеќе забелешки во однос на јазичната страна на документот. „Ова е највисокиот акт на општината, а веднаш кога ќе се погледне станува јасно дека има многу проблеми од јазичен аспект. Полн е со грешки. За мене како преведувач, ова е детска работа. Еве, ако и за наредната година општината има проблеми со јазикот, се нудам да помогнам гратис, да се изготви добар документ.“, рече Далипи.

Меѓу другото буџетот предвидува: за инвестиции во училишта 8 милиони денари, за заштита на животната средина 6 мил. денари, за социјална заштита 800.000 денари, за родова еднаквост 600.000 денари итн.

На седницата, последна за годинава беа изгласани и Програмите за образование, спорт, култура, животна средина, стипендирање млади таленти, еднакви можности на жените и мажите, за јавно здравје, заштита и спасување и др.

Исто така беа донесени и неколку одлуки врзани со работата на јавните претпријатија.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена