Поврзи се со нас

Гостивар

Едногласно усвоен буџетот на Општина Гостивар за 2023-та од над 1,2 милијарди денари

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница го усвои буџетот за 2023-та година, кој има вкупна финансиска рамка од над 1,2 милијарди денари. За буџетот рака кренаа сите советници, по претходни образложувања од локалната самоуправа, коментари и предлози.

„Сакам да истакнам дека во делот на трошоци за градоначалникот во буџетот има значително намалување. Би направил споредба со 2017-та година, кога тие трошоци биле 15 милиони денари, а за 2023-та предвидуваме 8,2 милиони денари. Од нив околу 10% се за социјална поддршка“, рече меѓу другото градоначалникот Арбен Таравари.

Советничката група на СДСМ излезе со неколку предлози кои побараа да се земат предвид и да се вметнат во буџетските ставки.

„Изработка на проект за „стрит бол“ игралиште кој ќе биде доставен до Агенцијата за млади и спорт, изработка на проект за дополнителен објект на градинката Пролет во Циглана кој ќе биде доставен до Министерство за труд и социјала, ставање во функција на стационарите и проширување на капацитетите, реконструкција на детските игралишта во Малеарди и Кеј Вардар и на салата во ОУ „Гоце Делчев“, повеќе паркинг места, изградба на катна гаража…“, наведе советникот Станиша Матески.

Советникот Лек Далипи од ДУИ меѓу другото искажа повеќе забелешки во однос на јазичната страна на документот. „Ова е највисокиот акт на општината, а веднаш кога ќе се погледне станува јасно дека има многу проблеми од јазичен аспект. Полн е со грешки. За мене како преведувач, ова е детска работа. Еве, ако и за наредната година општината има проблеми со јазикот, се нудам да помогнам гратис, да се изготви добар документ.“, рече Далипи.

Меѓу другото буџетот предвидува: за инвестиции во училишта 8 милиони денари, за заштита на животната средина 6 мил. денари, за социјална заштита 800.000 денари, за родова еднаквост 600.000 денари итн.

На седницата, последна за годинава беа изгласани и Програмите за образование, спорт, култура, животна средина, стипендирање млади таленти, еднакви можности на жените и мажите, за јавно здравје, заштита и спасување и др.

Исто така беа донесени и неколку одлуки врзани со работата на јавните претпријатија.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 6 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 12 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 13 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 15 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена