Поврзи се со нас

Рецепти

Едноставна пита со сирење без кори

Објавено

на

Овој рецепт вреди да се има во секоја кујна. Кога немате идеја што за појадок или вечера подгответе ја набрзина оваа пита со сирење.

 

Состојки:

4 јајца

300 гр издробено сирење

1 лажичка сол

200 мл. јогурт

100 мл. кисела вода

2 чаши брашно

1 лажичка прашок за пециво

1 лажица путер

 

Подготовка:

Најпрво изматете ги јајцата и солта, додадете го издробеното сирење и измешајте сè. Додадете ги јогурт и минерална вода и повторно измешајте. Потоа додадете ги брашно и прашокот за пециво, повторно сè убаво измешајте додека не добиете густа компактна смеса.

Во плех за печење ставете една го путерот и стопете го во рерна. Потоа врз растопениот путер ставете ја смесата и распоредете рамномерно. Се пече во рерна загреана на 200 степени околу 35-40 минути.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена