fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Ефикасен натпревар во Младост – КК Гостивар го совлада Црн Дрим (109:95)

Објавено

на

Доста ефикасен и интересен натпревар прикажаа вечерва екипите на КК Гостивар и Црн Дрим од Струга. „Бело-сините“ го добија натпреварот со резултат 109-95.

Дури 204 поени постигнаа актерите на денешниот дуел, што ја потврдува „меката“ игра во одбрана и во двата табора. Ефикасниот натпревар го најави првиот период во кој беа постигнати дури 50 поени (26-24). Единствената предност на гостите беше на 3 минути пред истекот на првата четвртина, кога ја имаа предноста од 16-18, по преземањето на водството, Гостивар не дозволи ново изненадување до крајот на натпреварот. Но, младата и жилава екипа на Црн Дрим, достоинствено одигра до послениот звук на сирената на семафорот.

Одлична партија одиграа Костоски, Тодоровиќ и Мосли, сите тројца постигнаа 65% од вкупните поени за гостиварскиот тим, Костоски беше најефикасен со 28 поени и 11 асистенции, Тодоровиќ запиша 23 поени и 11 скокови, Мосли 22 поени. Штерјов постигна 11, Тасовски и Армстед по 10 поени, Јанески 3 и Димитриевски 2 поени.

Кај стружани најрасположени беа Рос и Клаусен со 22, односно 21 поен, Делоски постигна 15, а бразилецот во редовите на Црн Дрим, Жоао Марсело 14, од кои сите со атрактивни забивања.

По ова коло следи двонеделна пауза поради почетокот на подготовките на нашиот национален тим, за квалификациите за Евробаскетот во 2022 година

Наредното 6. коло од шампионатот ќе биде на програмата на 5. декември.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!