fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Екипа за помош стигна до отсеченото Тресонче

Објавено

на

Тројцата единствени жители на малореканското село Тресонче, кои повеќе денови се отсечени поради непроодни патишта, попладнево добија помош и медицинска грижа. До нив стасаа двајца полициски службеници од ПС Ростуше и лекар од ростушкиот Здравствен дом.

Како што информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски, 72 годишниот Неделко Д. претходно јавил дека им е потребен лекар и одредени лекови, а дека самите не можат да се пробијат по патот. Старецот во Тресонче живее заедно со својата сопруга и нивни роднина и се единствени жители кои престојуваат во селото преку целата година. Екипата која била испратена за помош успеала да дојде до селото и до луѓето со теренско возило кое го обезбедило општина Маврово Ростуше.

Малореканското село Тресонче се наоѓа на 1.050 метри надморска висина, а од Ростуше е оддалечено 20-тина километри.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!