fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Еко акција во Гостивар – Монтенегро донираше садници

Објавено

на

Во акција што се спроведува од утрово во дворот на ОУ Гоце Делчев се засадуваат 30 – тина нови садници. Активноста ја организира здружението ГвЕко, со поддршка на компанијата Монтенегро кој ги донираше садниците.

„Целта е да имаме што повеќе зелени површини во Гостивар. Среќна сум што Монтенегро со ова дава пример кој може да послужи и на другите компании. Од срце им благодарам“, рече Валентина Штерјоска од ГвЕко.

Магдалена Пејчиноска од маркетинг секторот на Монтенегро нагласи дека донацијата е дел од акцијата за почист и еколошки Гостивар.

„Нашата компанија издвојува дел од парите од продажба на ќесите за еколошки активности. Ова беше прва донација на дрвца, и во иднина ќе продолжиме со слична поддршка“, рече Пејчиноска.

Акцијата за засадување дрвца се спроведува во соработка со јавните претпријатија Комуналец и Паркинзи и зеленило.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!