Поврзи се со нас

Гостивар

Еко активности во училиштата во Гостивар – “Нашата околина е нашиот дом“

Објавено

на

Во рамки на одбележувањето на Денот на екологијата 21 Март, во училиштата „Мустафа Кемал Ататурк“ и „Единство“ во Гостивар се одржаа работилници за основците.

„Учениците работеа на селектирање и реупотреба на отпад, научија што е тоа нула отпад и испратија писмо до градоначалникот што поскоро целиот град да добие канти за селектирање на отпад со цел граѓаните да се заложат за нула отпад за да ја зачуваме животната средина и животот на планетата сегашните генерации и на генерациите што треба да се родат. Исто така децата беа воодушевени од идејата за еко патролите и фејсбук страницата на која ќе можат да пријават ако некој фрла ѓубте насекаде и ја загадува животнат средина. Децата одговорно кажаа дека и сега и кога ќе пораснат нема да флаат ѓубре насекаде и ќе се борат против граѓаните што тоа го прават бидејќи го сакаат Гостивар и сакаат да живеат во чист град“, информираа од здружението ГвЕко, иницијатори на активноста, која се спроведе со поддршка на Аслијан Снопче, раководител на секторот за образование при Општина Гостивар.

Работилниците волонтерски ги изведоа Валентина Штерјовска и Њомза Шаќири, под мотото “Нашата околина е нашиот дом, селектирај, реупотреби и рециклирај за нула отпад“

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена