Поврзи се со нас

Вести

Еко акција: Наместо ѓубре, нови дрвца во градскиот парк

Објавено

на

 

Со акција за расчистување на градскиот парк во Гостивар, денес беше означен почетокот на кампањата #KeepGostivarClean, организирана од младинската невладина организација YMLP Club. Во акцијата се активираа дваесетина граѓани од различни возрасти, а се вклучија и членови на неколку локални еколошки здруженија. Се собираше отпад низ целиот градски парк и беше расчистена и дивата депонија покрај трансформаторот. Во црните вреќи екологистите собраа секакво ѓубре: остатоци од храна, пластични шишиња, ќеси, разна амбалажа…

„Спроведуваме акција за чистење на паркот, но сакаме да испратиме порака дека не е доволно само да се исчисти отпадот, туку дека мора да се подигне свеста кај секој поединец за чување и заштита на животната средина“, рече Иво Дамјановски, од YMLP Club.

Откако се острани ѓубрето, беа засадени неколку нови дрвца и беше поставен знак со предупредување да се не фрла отпад во паркот.

Акцијата се спроведе во рамки на проектот impAKT, имплементиран од организацијата Democracy Lab.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена