Поврзи се со нас

Гостивар

Еко-кино на велосипед за средношколците во Гостивар

Објавено

на

Несекојдневна и интересна активност за подигнување на еколошката свест беше организирана денес за средношколците во Гостивар. Тие имаа можност визуелно, преку коцка со големи димензии еднаква на 125 килограми јаглероден диоксид, да си претстават колку штетни материи одат во воздухот преку секојдневните навики на човекот. Потоа, гледаа едукативен филм за климатските промени, на кино кое добива струја со помош на велосипед.

Активноста се реализираше во рамки на проектот „Climate action starts with you(th)”, на невладината Гоу Грин, а во простории на младинскиот ресурсен центар ICan.

„Сакаме да им прикажеме на младите што конкретно значат климатските промени и како нивните навики придонесуваат за влошување или подобрување на состојбите. Конкретно коцката, 125 килограми јаглероден диоксид е еднакво на 2 недели возење со автомобил, или 6 месеци комунален отпад од домаќинствата или 50 килограми неселектирана пластика. Сакаме да им посочиме дека ако не возиш автомобил две недели, нема толку јаглероден диоксид да испуштиш, ако селектираш пластика, ќе го намалиме количеството на јаглероден диоксид. Од друаг страна преку киното со велосипед на интересен начин им кажуваме дека не е лесно да се произведе енергија, дека треба да се штеди, особено во време на енергетска криза, да се користат обновливи извори на енергија.“, рече Мила Јовановска, од Гоу Грин.

Еко иновацијата со киното овозможува генерирање на чиста електрична енергија настаната со нула емисии на јаглероден диоксид.

На јаглеродната коцка со графити се прикажани последиците од климатските промени како и чекорите кои треба да се преземат за да се намалат последиците. На неа има и  простор каде младите се потпишуваат, и оставаат пораки за заштита на животната средина и планетата Земја.

Проектот освен во Гостивар се реализира и во Скопје и Охрид, а финансиски е поддржан од Владата на Обединетото Кралство и Британската амбасада.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 2 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 4 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 6 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 7 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 8 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 9 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 11 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена