Поврзи се со нас

Гостивар

Екологистите бараат повеќе зеленило во Гостивар за борба против аерозагадувањето

Објавено

на

  Последните месеци од годината вообичаено расте нивото на загадување на воздухот. Изминатиот период мерните станици во Гостивар честопати покажуваат високи вредности на штетни ПМ 10 честички, особено во вечерните часови. Бројките некогаш се и до трипати над дозволените граници. Еколозите предупредуваат на сериозните последици по здравјето од аерозагадувањето, кои се уште позагржувачки во време на пандемија.

  „Загадениот воздух е тивок убиец. Доведува до белодродбни, кардиоваскуларни заболувања, излив, канцери. Во време на пандемија го олеснува продорот на вирусите до белите дробови. Истражувањата покажуваат дека смртноста од ковид 19 е зголемена за 15% во градови и земји каде има огромно загадување на воздухот, а ние спаѓаме меѓу првите по загаденост во Европа.“, вели Валентина Штерјоска од ГвЕко.

  Како прочистувач на воздухот зеленилото е незаменливо оружје против загадувањето. Во таа насока, еко активистите постојано се залагаат за подигнување на нови зелени површини.

  „Недостига двонасочна комуникација, недостига стратегија и на долг и на краток рок. На долг рок незаменлива е природата и урбаното зеленило, кое многу недостасува во градот. Веќе и урбанистичкиот план го зема својот замав, се градат згради кои немаат ни паркинг, ни зеленило. Како екологисти ќе предложиме наредниот период да се направи една ревизија на урбанистичкот план, да се зголемат јавните површини кои ќе бидат засадени со убрано зеленило. Во светот веќе се користат и тие столбови на урбано зеленило, еден таков столб од мов може да замени 275 дрвја. Еве, давам предлог, апел до општината, до Советот во наредниот буџет да предвидат повеќе средства за да се зголеми тоа урбано зеленило“, нагласува Штерјоска.

  Грејната сезона има големо влијание врз аерозагадувањето, но и ефектот од густиот сообраќај не е за занемарување.

  „Овој период секогаш се вадиме со тоа дека грејната сеозна почнува, но каде се другите загадувачи, каде е сообраќајот, индустриските загадувачи кои не се контролираат. Имавме предлог, кој наводно се прифати, но не се реализираше, во центарот на гардот да се направи трајна пешачка зона. Барем во тој дел на градот да придонесеме загадувањето да се намали и граѓаните да може да уживаат во некои минимални прошетки на тој простор“, рече Штерјоска.

  Според податоците од Министерството за животна средина годинава Гостивар имал 72 дена со надминување на средните вредности на пм10 честички, што е двојно повеќе од дозволеното.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 4 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 16 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 ден

  ИутеКредит доделува целосна стипендија за постдипломски студии

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!