Поврзи се со нас

Гостивар

Еколошка акција „Генералка викенд“ во Гостивар, повик до граѓаните да се вклучат

Објавено

на

Во 26 општини во земјава, меѓу кои и Гостивар, ќе се спроведе еколошка акција „Генералка викенд 2022“. Активноста е во организација на компанијата Мен енд маунтен во партнерство со Пивара Скопје и Пакомак, а во Гостивар ќе биде поддржана од локалната самоупрвата.

На 7-ми мај во Гостивар ќе се чисти на неколку локации и тоа: кај економското училиште, општата болница, градскиот пазар и Центарот за култура.

„Целта е да собереме што е можно повеќе отпад кој потоа ќе се носи до најблиската ПАКОМАК или локална станица за отпад. Со секои 10 кг отпад, се придонесува во засадувањето на новите пристапни шуми “СОНЧЕВА ГОРА” – национални зелени споменици што ќе растат секоја година. Генералка викенд 2022, е една од активностите кои ги спроведуваме за да придонесеме во подигнување на јавната свест за потребата од собирање и рециклирање на отпадот и позитивно да влијаеме за зачувување на животната средина.“, информираат организаторите упатувајќи повик до граѓаните што помасовно да се вклучат во акцијата.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

ИЗБОРИ 2024пред 18 минути

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 1 час

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 3 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 7 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 22 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Aksioni ekologjik “Pastrim i fundjavës” në Gostivar, thirrje qytetarëve që të përfshihen

Објавено

на

Në 26 komuna të vendit, përfshirë edhe Gostivarin, do të zbatohet aksioni mjedisor “Pastrim i fundjavës 2022”. Aktiviteti organizohet nga kompania Men & Mountain në partneritet me Pivara Shkup dhe Pakomak, ndërsa në Gostivar do të mbështetet nga pushteti lokal.

Më 7 maj në Gostivar do të pastrohet në disa lokacione: te shkolla ekonomike, spitali i përgjithshëm, tregu i qytetit dhe Qendra e Kulturës.

“Qëllimi është grumbullimi i sa më shumë mbeturinave të cilat më pas do të dërgohen në PAKOMAK apo stacionin lokal të mbeturinave. Me çdo 10 kg mbetje, kontribuon në mbjelljen e pyjeve të reja aksesore “MALI ME DIELL” – monumente të gjelbërta kombëtare që do të rriten çdo vit. Pastrim i fundjavës 2022, është një nga aktivitetet që ne kryejmë për të kontribuar në rritjen e ndërgjegjësimit të publikut për nevojën e grumbullimit dhe riciklimit të mbetjeve dhe për të pasur një ndikim pozitiv në mbrojtjen e mjedisit.” , informojnë organizatorët duke ju bërë thirrje qytetarëve që të përfshihrn në aksion masovikisht.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена