fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Еколошки акции низ Гостивар за Светскиот ден на глобално чистење

Објавено

на

Милиони волонтери на сите страни на планетата Земја, се вклучуваат во акции за собирање отпад и расчистување на 15 септември – Светски ден на глобалното чистење. „Преку одбележувањето на овој ден сакаме да ја поддржиме новата генерација на лидери во заедницата, кои се подготвени да дејствуваат заедно за да се најдат трајни решенија со отпадот. Неопходно е заеднички да се дејствува против загадувачите, корупцијата, неинформираноста за штетни последици по животната средина и слично.“, се вели во пораката од движењето Let’s do it, кои се носители на проектот.

По повод Светскиот ден на глобалното чистење, еколошки акции се спроведуваат и во Гостивар, во училишните дворови, паркот и на други локации. Целта е да се подигне свеста за зачувување на околината и правилно третирање на отпадот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!