Поврзи се со нас

Гостивар

Експерименти, презентации, проекти…Училиштата во Гостивар ја доближуваа науката до децата

Објавено

на

Во повеќе училишта на подрачјето на Гостивар се организираа посебни настани и активности по повод Меѓународниот ден на науката, што се одбележува секоја година на 10-ти ноември.

Денот е востановен во 2001 година од страна на УНЕСКО со цел да ја подигне свеста за важноста на науката во секојдневниот живот, да ја истакне улогата на научниците и да ги мотивира младите генерации.

Гостиварските основни и средношколци под менторство на своите професори и наставници на организираните настани направија презентации, експерименти и проекти од различни области: биологија, географија, математика, хемија, физика и слично, и ги покажаа своите знаења и вештини на научно поле.

„Многу ми е драго што ги гледам децата дека се ангажирани и со задоволство учествуваат  во вакви активности, кадешто го покажуваат знаењето, креативноста и промовираат нови идеи. Основните и средните училишта во Гостивар имаат лаборатории и кабинети опремени за практична настава, што е од голема корист за децата и наставниот кадар. На тој начин учениците добиваат поголема мотивација“, рече градоначалникот Арбен Таравари, при посетата на настанот за Денот на науката во основното училиште „Исмаил Ќемали“.

Одбележување на Светскиот ден на науката имаше и во медицинското училиште, како и во гимназијата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена