fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Експертите предупредуваат: При дожд маските не се ефективни, да се заменуваат со нови

Објавено

на

Заштитните маски при влажно и врнежливо време имаат значително намалена ефикасност, предупредуваат експерти од Светската здравствена организација. Капките и влагата што се лепат на маските ја намалуваат нивната способност на филтрирање на воздухот, со што се намалува концентрацијата на филтрирање на вирусите.

„Влагата ги прави маските порозни и ја намалува нивната ефикасност“, предупредија експертите и советуваат доколку заштитната маска што ја носите се навлажни, задолжително да се замени со нова.

Ова правило важи за сите типови на маски, без оглед дали се медицински, од ткаенина, N95 итн.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 13 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 15 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 15 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 16 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!