Поврзи се со нас

Рецепти

Екстра летен десерт: Крем сладолед од карамелизирана банана

Објавено

на

Сладоледот е несомнено најпосакуваниот десерт во летниот период, кој истовремено ги задоволува потребите за нешто слатко, а и освежува. Секако, највкусен е ако си го подготвите дома. Ова е рецепт за интересен сладолед од карамелиизрана банана, за чија подготовка нема да ви треба многу време, а не мора ни да бидете некој мајстор во кујната, за да добиете добар краен производ.

Состојки:

3 банани

70 гр. кафеав шеќер

1 голема лажица путер

350 мл. млеко

2 лажички шеќер во прав

малку арома од ванила

2 лажици лимонов сок

прстофат сол

подготовка: Исецкајте ги бананите, измешајте ги со кафеавиот шеќер и путерот и ставете да се печат во загреана рерна 30-40 минути. Откако ќе се испечат, префрлете ги во блендер, заедно со сирупот од растопен путер и шеќер од плехот. Додадете го млекото, шеќерот во прав, аромата од ванила, лимоновиот сок и солта и блендирајте додека смесата не се изедначи сосема.

Добро изблендираната смеса, оставете ја најпрво да се излади, а потоа во пластичен сад ставете ја во замрзнувач. За неколку часа, деликатесниот сладолед ќе биде готов.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена