fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

El Ateneo Grand Splendid – Најпознатата книжарница во Буенос Аирес, Аргентина

Објавено

на

Буенос Аирес е град преполн со атракции кои едноставно кога ќе се најдете таму “не смеете“ да ги пропуштите, а меѓу нив е најлуксузната книжарница во Јужна Америка, El Ateneo Grand Splendid. Оваа палата на љубителите на книгата се наоѓа во стариот Гранд Сплендид театар во кој во 20-тите години од дваесетиот век гостувале големи ѕвезди како што е Карлос Гардела.

Театарот некогаш можел да прими 1.050 лица, а денес во него се сместени 120.000 наслови од книжевноста. Средишната купола го задржала изворниот романтичен стил со фреска која го слави крајот на Првата светска војна. Ложите се безмалку недопрени, а денешната улога им е да овозможат приватност на посетителите додека читаат или разгледуваат некоја омилена книга. Сцената е претворена во кафетерија во кој во попладневните часови може да уживате во звуците на пијаното.

Discover One of the World's Most Beautiful Bookstores in Buenos AiresEl Ateneo Grand Splendid | Welum

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!