fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Ем благо и вкусно, ем здраво – Колачиња со темна чоколада

Објавено

на

Речиси да не постои човек кој не ги сака десертите. Но, за жал благото не е добро за нашето здравје. Доколку сте љубител на слатките задоволства, тогаш барем одберете поздрава варијанта. Предлагаме рецепт за кој ви требаат десетина состојки и 20 минути печење. Добивате  вкусни чоколадни колачиња кои се сепак здрави и не содржат глутен.

За 10 колачиња ви требаат следните состојки:

1/3 чаша кокосово масло
1 чаша исецкано темно чоколадо
1/3 чаша кокосов шеќер
1/3 чаши јаворов сируп
1 јајце
1 лажица ленено семе се меша со 3 лажици вода
1/2 лажичка сода бикарбона
1 чаша бадемово брашно
1/2 кафена лажичка еспресо во прав по желба
1 лажичка екстракт од ванила

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 150 степени. Во премачкан сад ставете половина од чоколадото. Ставете го садот во друг поголем сад со топла вода, за да се истопи чоколадата. Додајте го маслото, шеќерот, јаворовиот сируп и добро измешајте. На страна додадете ги јајцето, мешавината со лен и сода бикарбоната. Истурете во садот за печење и печете 20 минути.
Оставете да се излади целосно пред да ги исечете парчињата.

Темното чоколадо е антиоксиданс и има многу хранливи материи. Бадемовото брашно е многу подобро од белото. Бадемите се богати со протеини и влакна, кои можат да помогнат во балансирањето на шеќерите во крвта, што може да ви овозможи да се чувствувате сити по само едно парче.

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!