Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ем кремаста, ем лесна: Рецепт за вкусна торта со јагоди

Објавено

на

Сеуште не можете да им одолеете на јагодите? Тогаш пробајте го овој рецепт за едноставна торта со вкусен крем во кој преовладуваат токму црвените јагоди.

Бисквит состав:

– 4 јајца 
– 4 супени лажици шеќер 
– 4 супени лажици брашно 
– малку сол

Кремен состав:

– 500 грама јагоди
– 80 грама шеќер во прав
– 500 мл слатка павлака
– 1 мал желатин (10 грама)

Подготовка:

Одделете ги белката и жолчката од јајцата. Измешајте ги жолчките и шеќерот во чинија. Во втор сад, изматете ги белките со малку сол. Додадете го шлагот од белките во мешавината од жолчки и шеќер.

Кружениот калап за торта премачкајте го со путер и посипете малку лебни трошки. Истурете ја смесата во калапот и ставете ја да се пече на 180 степени околу 20 минути, се додека тортата на површината не добие златно-жолта боја. По печењето, оставете го бисквитот целосно да се излади.

Јагодите, шеќерот и слатката павлака изблендирајте ги или измешајте ги сите состојки со мешалка. Следете ги инструкциите на кесата за да го подготвите желатинот и пота додајте го во смесата. Истурете го кремот преку бисквитот и ставете го во фрижидер неколку часа за да се стврдне. Најдобро е да ја оставите тортата во фрижидер преку цела ноќ.

Пред сервирање, може дополнително да додадете јагоди и декорирате како што сакате.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 1 час

Поскапува дизелот

Гостиварпред 2 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 2 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 3 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 5 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 5 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 6 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 7 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 18 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 20 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 21 час

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 22 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 1 ден

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Македонијапред 2 недели

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена